Teroristé z Islámského státu ohrožují papeže, varuje Vatikán

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 3. 2015 20:55
Hrozba může přijít z moře. Do Itálie totiž takřka každý den připlouvají lodě s uprchlíky ze severní Afriky. A mezi nimi mohou být i islámští radikálové.
Svatopetrské náměstí, nad nímž plápolá černá vlajka Islámského státu. Titulní strana islamistického propagandistického časopisu Dabiq.
Svatopetrské náměstí, nad nímž plápolá černá vlajka Islámského státu. Titulní strana islamistického propagandistického časopisu Dabiq. | Foto: Repro Dabiq/Clarionproject.org

Vatikán - Italské a vatikánské bezpečnostní složky jsou po výhrůžkách Islámského státu ve stavu nejvyšší pohotovosti.

Přiznávají, že Vatikánu i samotnému Františkovi hrozí nebezpečí.

"Z rozhovoru s italskými a zahraničními kolegy vyplynulo, že tu riziko je, byť v této chvíli nevíme o žádném konkrétním plánu," přiznal v rozhovoru pro italský policejní magazín Polizia Moderna šéf vatikánských bezpečnostních složek Domenico Giani.

Městskému státu, který islamisté nazývají "národem pošpiněným krví a křížem", každopádně teroristé vyhrožují opakovaně.

"Bezpečnost vašich křižáků je jen vaše zbožné přání. Naši bojovníci jsou už na jih od Říma a ve jménu Alláha ho dobudou," tvrdí na konci videa zachycujícího nedávnou popravu jednadvaceti koptských křesťanů jeden z katů Islámského státu.

Islamisté dále s oblibou upozorňují na fakt, že Islámský stát už ovládá i malou část Libye, z níž je to na Sardinii či Sicílii ani ne 200 kilometrů.

Nahrávka s krutou popravou unesených egyptských křesťanů se objevila minulý měsíc nedlouho poté, co bylo na titulní straně islamistického propagandistického časopisu Dabiq vyobrazeno Svatopetrské náměstí, nad nímž plápolá černá vlajka Islámského státu. Úvodník je doprovozen titulkem "Zmařená křižácká výprava".

Raději nás neprovokujte, varuje italský premiér

Vatikánské i italské bezpečnostní složky ale slibují, že nic takového nepřipustí. V ulicích Říma a Vatikánu je nasazeno na 500 vojáků a citlivé objekty, včetně sídla papeže, hlídá z taktických důvodů blíže nespecifikovaný počet agentů v civilu.

Hrozba by mohla přijít z moře. Do Itálie totiž takřka každý den připlouvají lodě s desítkami uprchlíků ze severní Afriky a mezi nimi by se do Evropy mohli dostat i islámští radikálové.

"Riziko je skutečné. Mohou plánovat opravdový útok nebo můžou chtít jen nastolit atmosféru strachu. Ta hrozba by nicméně neměla být podceňována," řekla listu USA Today Sabrina Magrisová z Římské mezinárodní univerzity.

Nedělní bohoslužba v bazilice svatého Petra jasně ukázala, že policie situaci nepodceňuje. Zvýšený dohled byl evidentní, k žádnému incidentu ale nedošlo.

Italské úřady zároveň zvýšily ostrahu v libyjském Tripolisu a italský premiér Matteo Renzi varoval extremisty, aby jeho zemi neprovokovali.

 

Právě se děje

před 8 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy