reklama
 
 

Teroristé z Islámského státu ohrožují papeže, varuje Vatikán

4. 3. 2015 20:55
Hrozba může přijít z moře. Do Itálie totiž takřka každý den připlouvají lodě s uprchlíky ze severní Afriky. A mezi nimi mohou být i islámští radikálové.

Vatikán - Italské a vatikánské bezpečnostní složky jsou po výhrůžkách Islámského státu ve stavu nejvyšší pohotovosti.

Přiznávají, že Vatikánu i samotnému Františkovi hrozí nebezpečí.

"Z rozhovoru s italskými a zahraničními kolegy vyplynulo, že tu riziko je, byť v této chvíli nevíme o žádném konkrétním plánu," přiznal v rozhovoru pro italský policejní magazín Polizia Moderna šéf vatikánských bezpečnostních složek Domenico Giani.

Městskému státu, který islamisté nazývají "národem pošpiněným krví a křížem", každopádně teroristé vyhrožují opakovaně.

"Bezpečnost vašich křižáků je jen vaše zbožné přání. Naši bojovníci jsou už na jih od Říma a ve jménu Alláha ho dobudou," tvrdí na konci videa zachycujícího nedávnou popravu jednadvaceti koptských křesťanů jeden z katů Islámského státu.

Islamisté dále s oblibou upozorňují na fakt, že Islámský stát už ovládá i malou část Libye, z níž je to na Sardinii či Sicílii ani ne 200 kilometrů.

Nahrávka s krutou popravou unesených egyptských křesťanů se objevila minulý měsíc nedlouho poté, co bylo na titulní straně islamistického propagandistického časopisu Dabiq vyobrazeno Svatopetrské náměstí, nad nímž plápolá černá vlajka Islámského státu. Úvodník je doprovozen titulkem "Zmařená křižácká výprava".

Raději nás neprovokujte, varuje italský premiér

Vatikánské i italské bezpečnostní složky ale slibují, že nic takového nepřipustí. V ulicích Říma a Vatikánu je nasazeno na 500 vojáků a citlivé objekty, včetně sídla papeže, hlídá z taktických důvodů blíže nespecifikovaný počet agentů v civilu.

Hrozba by mohla přijít z moře. Do Itálie totiž takřka každý den připlouvají lodě s desítkami uprchlíků ze severní Afriky a mezi nimi by se do Evropy mohli dostat i islámští radikálové.

"Riziko je skutečné. Mohou plánovat opravdový útok nebo můžou chtít jen nastolit atmosféru strachu. Ta hrozba by nicméně neměla být podceňována," řekla listu USA Today Sabrina Magrisová z Římské mezinárodní univerzity.

Nedělní bohoslužba v bazilice svatého Petra jasně ukázala, že policie situaci nepodceňuje. Zvýšený dohled byl evidentní, k žádnému incidentu ale nedošlo.

Italské úřady zároveň zvýšily ostrahu v libyjském Tripolisu a italský premiér Matteo Renzi varoval extremisty, aby jeho zemi neprovokovali.

autor: Petr Jemelka | 4. 3. 2015 20:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama