Teroristé z Islámského státu ohrožují papeže, varuje Vatikán

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 3. 2015 20:55
Hrozba může přijít z moře. Do Itálie totiž takřka každý den připlouvají lodě s uprchlíky ze severní Afriky. A mezi nimi mohou být i islámští radikálové.
Svatopetrské náměstí, nad nímž plápolá černá vlajka Islámského státu. Titulní strana islamistického propagandistického časopisu Dabiq.
Svatopetrské náměstí, nad nímž plápolá černá vlajka Islámského státu. Titulní strana islamistického propagandistického časopisu Dabiq. | Foto: Repro Dabiq/Clarionproject.org

Vatikán - Italské a vatikánské bezpečnostní složky jsou po výhrůžkách Islámského státu ve stavu nejvyšší pohotovosti.

Přiznávají, že Vatikánu i samotnému Františkovi hrozí nebezpečí.

"Z rozhovoru s italskými a zahraničními kolegy vyplynulo, že tu riziko je, byť v této chvíli nevíme o žádném konkrétním plánu," přiznal v rozhovoru pro italský policejní magazín Polizia Moderna šéf vatikánských bezpečnostních složek Domenico Giani.

Městskému státu, který islamisté nazývají "národem pošpiněným krví a křížem", každopádně teroristé vyhrožují opakovaně.

"Bezpečnost vašich křižáků je jen vaše zbožné přání. Naši bojovníci jsou už na jih od Říma a ve jménu Alláha ho dobudou," tvrdí na konci videa zachycujícího nedávnou popravu jednadvaceti koptských křesťanů jeden z katů Islámského státu.

Islamisté dále s oblibou upozorňují na fakt, že Islámský stát už ovládá i malou část Libye, z níž je to na Sardinii či Sicílii ani ne 200 kilometrů.

Nahrávka s krutou popravou unesených egyptských křesťanů se objevila minulý měsíc nedlouho poté, co bylo na titulní straně islamistického propagandistického časopisu Dabiq vyobrazeno Svatopetrské náměstí, nad nímž plápolá černá vlajka Islámského státu. Úvodník je doprovozen titulkem "Zmařená křižácká výprava".

Raději nás neprovokujte, varuje italský premiér

Vatikánské i italské bezpečnostní složky ale slibují, že nic takového nepřipustí. V ulicích Říma a Vatikánu je nasazeno na 500 vojáků a citlivé objekty, včetně sídla papeže, hlídá z taktických důvodů blíže nespecifikovaný počet agentů v civilu.

Hrozba by mohla přijít z moře. Do Itálie totiž takřka každý den připlouvají lodě s desítkami uprchlíků ze severní Afriky a mezi nimi by se do Evropy mohli dostat i islámští radikálové.

"Riziko je skutečné. Mohou plánovat opravdový útok nebo můžou chtít jen nastolit atmosféru strachu. Ta hrozba by nicméně neměla být podceňována," řekla listu USA Today Sabrina Magrisová z Římské mezinárodní univerzity.

Nedělní bohoslužba v bazilice svatého Petra jasně ukázala, že policie situaci nepodceňuje. Zvýšený dohled byl evidentní, k žádnému incidentu ale nedošlo.

Italské úřady zároveň zvýšily ostrahu v libyjském Tripolisu a italský premiér Matteo Renzi varoval extremisty, aby jeho zemi neprovokovali.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy