Teroristé z Islámského státu ohrožují papeže, varuje Vatikán

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 3. 2015 20:55
Hrozba může přijít z moře. Do Itálie totiž takřka každý den připlouvají lodě s uprchlíky ze severní Afriky. A mezi nimi mohou být i islámští radikálové.
Svatopetrské náměstí, nad nímž plápolá černá vlajka Islámského státu. Titulní strana islamistického propagandistického časopisu Dabiq.
Svatopetrské náměstí, nad nímž plápolá černá vlajka Islámského státu. Titulní strana islamistického propagandistického časopisu Dabiq. | Foto: Repro Dabiq/Clarionproject.org

Vatikán - Italské a vatikánské bezpečnostní složky jsou po výhrůžkách Islámského státu ve stavu nejvyšší pohotovosti.

Přiznávají, že Vatikánu i samotnému Františkovi hrozí nebezpečí.

"Z rozhovoru s italskými a zahraničními kolegy vyplynulo, že tu riziko je, byť v této chvíli nevíme o žádném konkrétním plánu," přiznal v rozhovoru pro italský policejní magazín Polizia Moderna šéf vatikánských bezpečnostních složek Domenico Giani.

Městskému státu, který islamisté nazývají "národem pošpiněným krví a křížem", každopádně teroristé vyhrožují opakovaně.

"Bezpečnost vašich křižáků je jen vaše zbožné přání. Naši bojovníci jsou už na jih od Říma a ve jménu Alláha ho dobudou," tvrdí na konci videa zachycujícího nedávnou popravu jednadvaceti koptských křesťanů jeden z katů Islámského státu.

Islamisté dále s oblibou upozorňují na fakt, že Islámský stát už ovládá i malou část Libye, z níž je to na Sardinii či Sicílii ani ne 200 kilometrů.

Nahrávka s krutou popravou unesených egyptských křesťanů se objevila minulý měsíc nedlouho poté, co bylo na titulní straně islamistického propagandistického časopisu Dabiq vyobrazeno Svatopetrské náměstí, nad nímž plápolá černá vlajka Islámského státu. Úvodník je doprovozen titulkem "Zmařená křižácká výprava".

Raději nás neprovokujte, varuje italský premiér

Vatikánské i italské bezpečnostní složky ale slibují, že nic takového nepřipustí. V ulicích Říma a Vatikánu je nasazeno na 500 vojáků a citlivé objekty, včetně sídla papeže, hlídá z taktických důvodů blíže nespecifikovaný počet agentů v civilu.

Hrozba by mohla přijít z moře. Do Itálie totiž takřka každý den připlouvají lodě s desítkami uprchlíků ze severní Afriky a mezi nimi by se do Evropy mohli dostat i islámští radikálové.

"Riziko je skutečné. Mohou plánovat opravdový útok nebo můžou chtít jen nastolit atmosféru strachu. Ta hrozba by nicméně neměla být podceňována," řekla listu USA Today Sabrina Magrisová z Římské mezinárodní univerzity.

Nedělní bohoslužba v bazilice svatého Petra jasně ukázala, že policie situaci nepodceňuje. Zvýšený dohled byl evidentní, k žádnému incidentu ale nedošlo.

Italské úřady zároveň zvýšily ostrahu v libyjském Tripolisu a italský premiér Matteo Renzi varoval extremisty, aby jeho zemi neprovokovali.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy