Libyjské město povstalo proti Islámskému státu. Vyhrálo

Martin Novák Martin Novák
29. 7. 2015 6:52
Kontrolu nad Dernou na východě země převzaly místní milice, do ulic se vrací normální život.
Příslušníci jednotek, věrní vládě v Tobrúku, s tankem na okraji Derny.
Příslušníci jednotek, věrní vládě v Tobrúku, s tankem na okraji Derny. | Foto: Reuters

Praha – Banky se otevřely, v kioscích a obchodech se znovu prodávají cigarety, z radiopřijímačů v autech a bytech opět zní hudba poté, co lokální rozhlasová stanice - donedávna zakázaná - znovu vysílá.

Stotisícové město Derna na východě Libye se vrací k normálnímu životu poté, co nad ním ztratila po urputných bojích kontrolu organizace Islámský stát.

Agentura Reuters a časopis Foreign Policy v uplynulých dnech telefonicky hovořily s několika obyvateli, kteří potvrdili, že se radikální islamisté stáhli.

Derna byla spolu se Syrtou hlavními trofejemi, na něž ozbrojenci hlásící se k Islámskému státu v libyjském chaosu a bezvládí dosáhli.

Země je bez centrální vlády a rozdělená. Západ s metropolí Tripolisem ovládá hnutí Libyjský úsvit, na východě působí mezinárodně uznávaná vláda. Mezi oběma stranami panuje nesmiřitelná rivalita, nejsou schopny se dohodnout.

Některých částí země se v chaosu a bezvládí chopili islamisté či různé lokální milice.

Jedna z nich – Madžlis al-Šúrá – vytlačila s pomocí obyvatel a armády, věrné uznávané vládě, islamisty z Derny.

Až postupně se svět dozvídá o dramatických událostech ve městě, které jako jedno z prvních povstalo už proti Muammaru Kaddáfímu na jaře 2011.

Foto: Aktuálně.cz

(Reportér Aktuálně.cz tehdy Dernu navštívil – čtyři roky starou reportáž si můžete přečíst ZDE).

Radikálové z Islámského státu (IS) využili bezvládí a obsadili Dernu v loňském roce. Dlouho o ní nebylo slyšet, až do letošního 12. června.

Tehdy přetekla trpělivost obyvatel se všemožnými zákazy, vládou teroru a přílivem cizích džihádistů. Z mešity se vydal dav k základně Islámského státu.

Ozbrojenci spustili palbu. Sedm lidí zastřelili, desítky zranili. Pak vypukly boje, ve kterých se proti Islámskému státu kromě obyvatel spojila zmiňovaná milice Madžlis al-Šúrá a jednotky loajální uznávané vládě.

Pozice IS bombardovalo dělostřelectvo i letadla, po několika dnech se islamisté stáhli. Později to na internetu potvrdili.

Zničené domy z bojů v Benghází.
Zničené domy z bojů v Benghází. | Foto: Reuters

"Lidé už toho měli dost. Obchody, banky a celé město zase začalo normálně fungovat, ale v nemocnicích nejsou léky," uvedl pro agenturu Reuters muž z Derny. Foreign Policy zase cituje uprchlíky z Derny, kteří se dočasně usadili v jiných městech Libye a nyní plánují návrat.

Situace ve městě zůstává napjatá. Armáda je na okrajích města, zatímco bojovníci Madžlis al-Šúrá kontrolují centrum. Zatím je ale klid.

V nedalekém Benghází zuří těžké boje, když se armáda snaží islamisty vytlačit z přístavu. Vojákům velí generál Chalífa Haftár, který na začátku roku vyhlásil džihádistům a Islámskému státu válku až do jejich úplného zničení. V úterý zemřeli tři jeho vojáci na kontrolním stanovišti po útoku sebevražedného atentátníka.

Benghází je bez elektřiny a po náletech i dělostřeleckých útocích jsou některé čtvrti zdevastované.

IS ale zůstává pevně usazený v Syrtě, rodišti Muammara Kaddáfího.

 

Právě se děje

Další zprávy