Monrovia - Liberijští zdravotníci dnes zahájili léčbu pacientů s ebolou pomocí séra získaného z krve lidí, kteří se z nemoci již zotavili. Informoval o tom zpravodajský web BBC.
Lékaři doufají, že experimentální léčba pomůže v boji s nemocí, která si podle dnešní bilance Světové zdravotnické organizace (WHO) v západní Africe vyžádala již 6841 obětí. Celkem se nakazilo už téměř 18 500 lidí. OSN dnes vyzvala k odpuštění dluhů zemím zasaženým epidemií.
Pokud pacient zvítězí v boji se zákeřnou nemocí, která způsobuje krvácivou horečku, znamená to podle lékařů, že jejich těla se naučila, jak s virem bojovat, a vytvořila si v krvi protilátky. Pokud se pak z krve získá sérum, tedy nažloutlá tekutina, která neobsahuje srážecí faktory, zůstávají v něm právě i tyto protilátky, které mohou pomoci dalším pacientům v boji s nemocí.
Metodu kromě Libérie už použily také nemocnice ve Spojených státech a Británii, které se staraly o pacienty s ebolou. I nadále však zůstává experimentálním způsobem léčby, a liberijští lékaři proto musí pečlivě monitorovat efektivitu a bezpečnost podání séra.
V současné době se testuje několik možných léků a vakcín proti ebole. Podle WHO by se první účinné vakcíny mohly do západní Afriky dostat do poloviny příštího roku.
Šéf Hospodářské komise OSN pro Afriku Carlos Lopes dnes vyzval věřitele tří ebolou nejvíce postižených zemí, tedy Libérie, Sierry Leone a Guineje, aby jim odpustili veškeré dluhy. Tři západoafrické země dluží například Mezinárodnímu měnovému fondu, a to částku ve výši celkem asi 372 milionů dolarů (8,2 miliardy Kč). Světová banka již dříve odhadla hospodářskou ztrátu způsobenou třem západoafrickým státům v důsledku epidemie na zhruba dvě miliardy dolarů (44,2 miliardy Kč) pro roky 2014 a 2015.