Osobností roku jsou podle Time bojovníci s ebolou

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 10. 12. 2014 14:43
Druzí letos skončili demonstranti z Fergusonu, třetí ruský prezident Putin.

New York - Prestižní americký časopis Time vyhlásil tradiční Osobnost roku.

Letos se jí stali všichni, kteří bojují v západní Africe s epidemií ebola. Krvácivá horečka si doposud vyžádala nejméně  6187 mrtvých.

Podle nejnovější bilance je celkový počet nakažených ve světě necelých osmnáct tisíc osob. Někteří lékaři a zdravotní sestry, kteří pomáhali epidemii horečky zastavit, se sami nakazili.

Druhé místo pro rok 2014 patří protestujícím z amerického Fergusonu, kde v srpnu bělošský policista zastřelil neozbrojeného černošského mladíka. Třetí pak skončil ruský prezident Vladimir Putin.

Riskují životy pro záchranu jiných

Časopis ve svém zdůvodnění uvádí, že zdravotníci v boji s ebolou přinášejí velké oběti, riskují své životy a životy jiných zachraňují.

Například španělská ošetřovatelka Teresa Romerová byla na prahu smrti a lékaři jí dávali málo nadějí, ale uzdravila se.

Při výběru Time přihlédl k tomu, že ačkoliv o ebole se ví od roku 1976, epidemie propukla ve velké míře letos. V Evropě nebo severní Americe se však vyskytla jen u několika jedinců, kteří navštívili postižené oblasti Afriky.

Epidemie zasáhla hlavně jihozápad Afriky. Guineu, Libérii a Sierru Leone. Lékaři zatím nevědí, proč někteří nakažení nemoci podlehnou, zatímco jiní dokážou přežít.

Osobnost roku a kontroverze

Časopis Time vyhlašuje Osobnost roku (Person of the Year) od roku 1927 a její vybírání se každoročně stává předmětem spekulací a mnohdy i kritiky. Jde však o velmi známou a prestižní anketu.

V roce 1938 byl osobností roku vyhlášen Adolf Hitler, v roce 1979 pro změnu íránský vůdce ajatolláh Chomejní. Putin zvítězil v roce 2007, papež František loni.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

TOP 09 podala podnět vrchnímu státnímu zastupitelství. Chce, aby prošetřilo dotace pro Agrofert

TOP 09 v úterý podala podnět Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze, aby prošetřilo, zda při poskytování dotací firmě Agrofert není páchán trestný čin. Opoziční strana to uvedla v tiskové zprávě. Ve svém podání kritizuje oznámení Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), že začne proplácet dotace schválené Agrofertu za období mezi únorem 2017, kdy premiér Andrej Babiš (ANO) vložil koncern do svěřenských fondů, a loňským srpnem. Trestní oznámení kvůli vyplácení dotací podali už před týdnem opoziční Piráti.

TOP 09 kritizuje také dopis tajemníka ministerstva zemědělství Jana Sixty, o kterém informovala média. Tajemník v něm úřadům a firmám spadajícím pod ministerstvo píše, že Agrofert se může účastnit soutěží o veřejné peníze. "Státní úředníci a orgány musí vždy hájit primárně zájmy státu a jeho občanů, a ne zájmy jednoho soukromého holdingu," uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy