Monrovia - Liberijská prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová minulý týden slavila udělení Nobelovy ceny míru, kterou dostala za boj za práva žen v Africe.
Brzy může slavit znovu. V prezidentských volbách se uchází o druhý mandát. Obhajuje své vítězství z roku 2005.
V zemi, která se právě vzpamatovávala z dlouholeté občanské války a tyranie diktátora Charlese Taylora, tehdy vyhrála překvapivě.
Jednak proto, že je žena - stala se první ženou v čele afrického státu. A také proto, že jejím soupeřem byla někdejší fotbalová superhvězda a útočník AC Milán George Weah, kterému se dávaly větší šance na úspěch.
Tentokrát by vítězství Johnsonové-Sirleafové už tak překvapivé nebylo. V žádném případě ho ale nemá jisté. V úterý se koná první kolo voleb, do kterého jde patnáct kandidátů.
O vítězi rozhodne pravděpodobně až druhé kolo, kde současnou prezidentku vyzve bývalý zástupce OSN pro krizi v Somálsku Winston Tubman, který studoval na Harvardu.
Průzkumy naznačovaly, že půjde o vyrovnané klání.
Libérie v posledních letech prožívala klidné časy, neválčilo se a do dolů na zlato a železo plynuly zahraniční investice. Mnoho se očekává také od průzkumu možných ropných ložisek u liberijského pobřeží.
Kolem vlády už krouží zástupci velkých těžařských společností se zájmem o podpis kontraktů. Například Exxon Mobil, Total nebo brazilský Petrobras.
Změny se ale projevují pomalu. Nezaměstnanost je vysoká, podle některých odhadů více než padesátiprocentní. Zůstávají i stížnosti na příliš drahé potraviny. Jen málo lidí má doma elektřinu nebo tekoucí vodu.
Johnsonová-Sirleafová vyzývá Liberijce k trpělivosti. Změny podle ní přijdou, ale nikdo nemohl čekat, že hned.
Dvaasedmdesátiletá prezidentka kampaň postavila na tom, že za její vlády v zemi přibyly školy a nemocnice, snížil se zahraniční dluh a platy státních zaměstnanců jsou vyšší než dříve.
Podle prvních zpráv je o hlasování velký zájem a Liberijci stojí před volebními místnostmi v dlouhých frontách i přes prudký déšť.