Libanonská opozice viní ze zabití šéfa rozvědky Asada

Zahraničí Zahraničí
20. 10. 2012 15:40
Libanonský premiér nabídl rezignaci, na žádost prezidenta ve funkci setrval
Civilians and security personnel gather at the site of an explosion in Ashafriyeh, central Beirut, October 19, 2012. A huge car bomb exploded in a street in central Beirut during rush hour on Friday, killing at least eight people and wounding about 80, witnesses and officials said. REUTERS/ Mahmoud Kheir (LEBANON - Tags: CIVIL UNREST) Published: Říj. 19, 2012, 1:47 odp.
Civilians and security personnel gather at the site of an explosion in Ashafriyeh, central Beirut, October 19, 2012. A huge car bomb exploded in a street in central Beirut during rush hour on Friday, killing at least eight people and wounding about 80, witnesses and officials said. REUTERS/ Mahmoud Kheir (LEBANON - Tags: CIVIL UNREST) Published: Říj. 19, 2012, 1:47 odp. | Foto: Reuters

Bejrút - Po pátečním bombovém útoku v Bejrútu, při kterém zahynul šéf zpravodajské služby, generál Visám Hasan, a dalších sedm lidí, nabídl libanonský premiér Nadžíb Míkátí svou rezignaci, informovala BBC.

Premiéra vyzvala k rezignaci i opozice.

Prezident Sulejman však Míkátího požádal, aby ve funkci setrval. Premiér souhlasil s tím, že Libanon musí zůstat silný a jednotný.

K atentátu se nikdo nepřihlásil, libanonská opozice ho ale vzápětí připsala Sýrii a jejímu domácímu spojenci, radikálnímu šíitskému hnutí Hizballáh. Syrská vláda i Hizballáh útok odsoudily.

Damašek oficiálně atentát na Hasana odsoudil jako "jakýkoliv teroristický čin spáchaný kdekoliv". Teroristický atentát v Bejrútu ostře odsoudily také Spojené státy, jako "absurdní vražedné násilí" ho kritizoval také Vatikán.

Stoupenci opozice v Bejrútu a dalších městech na protest proti útoku zapalují pneumatiky a blokují ulice.

Vůdce libanonské opozice a hlavní kritik vlády v sousední Sýrii Saad Harírí označil za strůjce útoku syrského prezidenta Bašára Asada.

Hasan, jenž byl Harírímu blízký, bude s poctami pohřben v neděli.

Hasan vyšetřoval atentát na premiéra z roku 2005

Harírího otec, někdejší premiér Rafík Harírí, byl před sedmi lety zabit při atentátu, který jeho stoupenci přisoudili Damašku a šíitskému hnutí Hizballáh.

Právě generál Hasan řídil před lety vyšetřování útoku na expremiéra Harírího a shromáždil důkazy, které nasvědčovaly zapojení Sýrie a šíitského hnutí Hizballáh do jeho vraždy.

Hasan také podle dostupných informací řídil speciální jednotku, která nedávno vyšetřovala v souvislosti se zabavením výbušnin teroristické spiknutí. Akce vyústila počátkem srpna v zatčení libanonského prosyrského politika, exministra informací Michela Samahy.

Výbuch nálože nastražené v automobilu otřásl v pátek odpoledne křesťanskou čtvrtí Ašrafíja na východě Bejrútu. Exploze nastala asi 200 metrů od sídla křesťanské falangistické strany, stojící proti režimu v Damašku.

Předseda Libanonské falangy, poslanec Samí Džamaíl, který je zarytým odpůrcem syrského prezidenta Bašára Asada, útok podle agentury Reuters odsoudil.
Exploze v Bejrútu:

Exploze, která zasáhla konvoj vozidel, v němž generál Hasan jel, těžce poškodila dvě výškové budovy na náměstí Sasin. Jednu z nich zachvátil požár. Zřítila se nejméně polovina balkonů. Zemi zasypaly střepy rozbitých oken. Na záchraně obětí výbuchu se podíleli hasiči, členové civilní obrany a dobrovolníci, kteří z budovy vyváděli zakrvácené lidi.

Na místo útoku přijel ministr vnitra Marván Šarbíl. Premiér Nadžíb Míkátí přislíbil vypátrání pachatelů atentátu a jejich potrestání. Protisyrská koalice Spojenectví 14. března kolem Saada Harírího nicméně v komuniké obvinila z odpovědnosti za Hasanovu smrt právě předsedu vlády Míkátího a vyzvala ho k rezignaci.

V posledních měsících roste v Libanonu napětí hlavně v souvislosti s konfliktem v sousední Sýrii. Poslední bombový útok se v Bejrútu odehrál v roce 2008, kdy zahynuli tři lidé.

 

Právě se děje

Další zprávy