Libanonem obchází duch občanské války

Red Zah, ČTK, Reuters
23. 11. 2006 11:40
Bejrút - Desetitisíce lidí přišly na pohřeb zavražděného ministra průmyslu Pierra Džamaíla. Rostou obavy z erupce sektářského násilí.
Den před pohřbem se s Pierrem Džamáílem přišly rozloučit tisíce lidí. I když vůdci všech frakcí volají po klidném řešení politické krize, ozývaly se z davu hlasy po odvetě.
Den před pohřbem se s Pierrem Džamáílem přišly rozloučit tisíce lidí. I když vůdci všech frakcí volají po klidném řešení politické krize, ozývaly se z davu hlasy po odvetě. | Foto: Reuters

Lidé uposlechli výzvy, aby se dostavili v hojném počtu a učinili z pohřbu demonstraci protisyrského odporu. Na akci dohlíží za mimořádných bezpečnostních opatření, početné policejní jednotky.

Džamáíla zastřelil nemaskovaný ozbrojenec v úterý za bílého dne na bejrútském předměstí. Libanonská vláda, v níž teď převládají odpůrci Sýrie, okamžitě požádala o mezinárodní pomoc při vyšetřování vraždy. Rada bezpečnosti OSN ji ve středu schválila.

V davu na náměstí Mučedníků vlají libanonské vlajky, lidé šlapou po fotografiích syrského prezidenta Bašára Asada i jeho libanonského protějšku a spojence Emila Lahúda. Na zemi se ocitly rovněž portréty íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

"Vyhoďte toho Bašárova agenta z Báabdy," volali lidé s poukazem na Lahúdovo sídlo. Sýrie a Írán podporují libanonský šíitský Hizballáh, který se před Džamáílovou vraždou chystal svolat demonstrace a svrhnout vládu premiéra Fuáda Siniury.

Na adresu ozbrojenců Hizballáhu lidé volali: "Chceme, aby zbraně měli jenom vojáci."

Zavražděný ministr průmyslu byl považován za umírněného politika. Vystudoval práva a ve vládě byl vehementním kritikem Sýrie a jejích snah obnovit svůj někdejší vliv v Libanonu.

Damašek o něj přišel po loňské vraždě bývalého premiéra Rafíka Harírího. Vrahové zatím nejsou známi, ale mnozí Libanonci se domnívají, že se na atentátu podílela Sýrie a její libanonští spojenci. Totéž teď říkají o vraždě Džamáíla.

Džamáíl byl pro vyšetřování Harírího vraždy

O život přišel jen několik hodin předtím, než dala Rada bezpečnosti OSN souhlas k ustavení mezinárodního tribunálu, který se bude zabývat Harírího vraždou. Siniurova vláda o tribunálu hlasovala 13. listopadu. Potom však prosyrští ministři, tedy i zástupci Hizballáhu, z vlády vystoupili, aby zmařili platnost dalších vládních rozhodnutí.

Kabinet má po Džamáílově smrti 17 členů, tedy jen o jednoho víc, než je dvoutřetinová většina, potřebná ke schvalování zásadních rozhodnutí. K nim bude patřit i další vládní hlasování o tribunálu, jehož výsledek pak musí ratifikovat Lahúd.

Pierre Džamáíl je ze známého klanu maronitských křesťanů. Jeho dědeček založil nacionalistickou stranu Libanonská falanga. Strýc Bašír byl v roce 1982 zvolen prezidentem, krátce poté zavražděn. Úřadu se pak do roku 1988 ujal otec Pierra Džamáíla, Amin.
Pierre Džamáíl je ze známého klanu maronitských křesťanů. Jeho dědeček založil nacionalistickou stranu Libanonská falanga. Strýc Bašír byl v roce 1982 zvolen prezidentem, krátce poté zavražděn. Úřadu se pak do roku 1988 ujal otec Pierra Džamáíla, Amin. | Foto: Aktuálně.cz

Libanonský prezident patří mezi nejvěrnější spojence Sýrie. Amín Džamáíl ho nad rakví svého syna označil za "pátou kolonu" Sýrie v Libanonu. "Je zástupcem zájmů Sýrie a Hizballáhu, neskrývá své spojenectví s Damaškem a prosyrskými stranami," řekl.

Prohlásil rovněž, že většina obětí nedávných politických vražd v Libanonu byli mladí lidé, Pierrovi Džamáílovi bylo 34 let. Vrazi "se zaměřili na budoucí kádry," řekl Amín Džamáíl.

"Je to katastrofa pro Libanon, myslíme si, že to může vést k další občanské válce," popsal své obavy deníku The New York Times student z Americké univerzity v Bejrútu Alí Hamadá.

Souhlasí s ním i drúzský vůdce Walíd Džumblát. Podle něj se musí Libanon připravit na další krveprolití: "Vypadá to, že syrský režim bude v atentátech pokračovat. Očekávám jich víc," řekl. 

Detlev Mehlis: všimněte si, jak byl atentát proveden

Za atentát proti OSN označil Džamáílovu vraždu bývalý šéf vyšetřovacího týmu Organizace spojených národů v případu vraždy expremiéra Rafíka Harírího, německý generální prokurátor Detlev Mehlis.

V rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung řekl, že Džamáílova vražda byla "atentátem proti libanonské vládě a proti zvláštnímu mezinárodnímu tribunálu pro Harírího případ.

Podle Mehlise jsou důležitá v souvislosti s atentátem tři významná fakta: načasování, způsob provedení připomínající Harírího vraždu a terč - vyhraněná, protisyrská osobnost.

 

Právě se děje

Další zprávy