USA poslaly Libanonu zbraně proti islamistům

man
25. 5. 2007 11:55
Libanonská armáda dál ostřeluje tábor Nahr Bárid
Žena na invalidním vozíčku opouští kvůli bojům tábor Nahr Bárid.
Žena na invalidním vozíčku opouští kvůli bojům tábor Nahr Bárid. | Foto: Reuters

Bejrút - Tři nákladní letouny napěchované zbraněmi dnes ráno přistály v Bejrútu. V nejbližších hodinách a dnech tam má dorazit ještě dalších pět strojů.

Jde o americkou vojenskou pomoc libanonské armádě, která od začátku týdne obléhá několik stovek ozbrojenců z militantní islamistické skupiny Fatah al-Islám.

Tábor se vylidňuje

Bojovníci sunnitské organizace, která se hlásí k Al-Káidě, se opevnili v palestinském uprchlickém táboře Nahr Bárid na severu Libanonu. Z tábora prchají tisíce civilistů.

Osmačtyřicetihodinového příměří využilo k útěku asi dvanáct tisíc lidí, v táboře ale zůstává dalších dvacet tisíc Palestinců.

Libanonští vojáci obléhají tábor, dovnitř zatím nevstoupili.
Libanonští vojáci obléhají tábor, dovnitř zatím nevstoupili. | Foto: Reuters

Dosud si boje podle agentury Reuters vyžádaly životy dvaatřiceti vládních vojáků, pětadvaceti islamistů a zřejmě několika desítek palestinských obyvatel tábora.

Libanonský premiér Fuád Siniora v televizním projevu k národu uvedl, že kabinet neustoupí terorismu a pokud Fatah al-Islám nesloží zbraně, bude rozdrcena silou.

Na základě dohody však libanonští vojáci nesmějí vstupovat do palestinských utečeneckých táborů. V Libanonu žije ve dvanácti táborech téměř 400 tisíc Palestinců.

Jde o uprchlíky z válek s Izraelem v letech 1948 i 1967 a jejich potomky. Velká část z nich nemá zaměstnání a je odkázána na pomoc OSN.

Tahá za nitky Sýrie?

Kabinet má za to, že nynější střet vyprovokovala Sýrie, která má údajně kontakty na Fatah al-Islám.

Damašek se podle Libanonců snaží destabilizovat svého západního souseda a zabránit dalšímu mezinárodnímu vyšetřování atentátu na bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího. Podezření z jeho vraždy padá na špičky syrského režimu.

Syrská vláda odmítá, že by s islamistickou skupinou měla cokoliv společného a stejně se staví i k atentátu na Harírího.

Muž prochází vylidněnými ulicemi tábora.
Muž prochází vylidněnými ulicemi tábora. | Foto: Reuters

Fatah al-Islám se odštěpila před několika měsíci z jiné palestinské organizace Fatáh-Intifáda. Militatní skupinu vede Palestinec Šakír Absí, který byl v Jordánsku odsouzen k trestu smrti za vraždu amerického diplomata.

Libanonská vláda tvrdí, že kromě Palestinců bojují v řadách Fatah al-Islám i Syřané, Saúdové nebo Alžířané.

Zbraně z Perského zálivu 

Zbraně posílají Američané do Libanonu ze svých základen v Perském zálivu. Tedy z Bahrajnu, Kuvajtu a Kataru.

Podle nejmenovaného diplomata citovaného agenturou AFP je materiál, který míří do Libanonu, součástí už dříve plánované americké vojenské dodávky Bejrútu. USA ji jen urychlily kvůli současným bojům s bojovníky hnutí Fatah al-Islám.

Washington poslal vloni Libanonu po vojenském konfliktu s Izraelem 230 miliónů dolarů na obnovu infrastruktury zničené izraelským bombardováním. 

 

Právě se děje

Další zprávy