Ženeva - Po zbytek roku budou většinu světa sužovat extrémní výkyvy počasí. Zatímco některé oblasti postihnou katastrofální záplavy, jinde zavládnou sucha, která zemědělce připraví o úrodu.
Za chmurnou předpovědí Světové meteorologické organizace (WMO) stojí jev zvaný El Niňo. Jedná se o abnormalitu klimatického systému způsobenou ochlazením Humboldtova proudu.
Pravděpodobnost 75 až 85 procent
Pravděpodobnost, že budou lidé čelit El Niňu v období od června do srpna, je šedesátiprocentní, od října do prosince dokonce 75 až 85procentní. Nebezpečný klimatický jev začíná tím, že se ve střední a východní části Tichého oceánu hromadí teplá voda, která proudí směrem do chladnějších vod u západního pobřeží Jižní Ameriky. Toto proudění ovlivňuje povětrnostní podmínky prakticky po celém světě.
Krom sucha a záplav působí El Niňo také dočasné globální oteplování o několik stupňů.
Vůči této přírodní síle jsme sice stále bezmocní, můžeme se na ni však připravit,
"Vůči této přírodní síle jsme sice stále bezmocní, můžeme se na ni však připravit," prohlásil generální tajemník meteorologické organizace Spojených národů. Naráží tím na to, že je už v dnešní době do značné míry možné předpovědět, jak se El Niňo v jednotlivých světových regionech projeví.
Nejhůře postižené budou Austrálie, kde meteorologové letos očekávají katastrofální sucha, a Jižní Amerika, kde musejí naopak počítat s mohutnými záplavami. V Indii lze zase očekávat neobvykle slabé monzunové deště.
El Niňo se vrací pravidelně po 2 až 7 letech. Naposledy zemské klima ovlivnil na přelomu let 2009/2010.
Varování vydala Světová meteorologická organizace na základě dat nasbíraných v meteorologických stanicích ve Spojených státech, Spojeném království, Francii, Japonsku a dalších zemích.