Expert: Změny klimatu obracejí přírodu proti nám

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 11. 2013 6:50
Rozhovor s Kevinem Trenberthem, šéfem analytiků amerického Centra pro atmosférický výzkum.
Foto: Youtube

New York - Narůstající teplota oceánů a zvyšující se vlhkost vzduchu posiluje tropické bouře a zintenzivňuje lijáky.

Budeme-li čekat, až přesvědčíme všechny, bude pozdě. Rozjetý proces už nezastavíme, varuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz Kevin E. Trenberth, vedoucí autor zpráv Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) z let 2001 a 2007.

Momentálně působí jako šéf sekce analýzy klimatu amerického Národního centra pro atmosférický výzkum (NOAR).

Důkazem jeho slov je supertajfun Haiyan, který minulý týden zdecimoval Filipíny. Dosavadní bilance hovoří o bezmála 2300 mrtvých.

Aktuálně.cz: Je možné s jistotou říci, zda mají globální změny klimatu nějaký vliv na formování tropických bouří?

Kevin Trenberth: Do jisté míry. Například v případě bouře Sandy Evropské centrum pro střednědobou předpověď (ECMWF) vše velmi dobře předpovědělo týden dopředu, a tak bylo možné ansámblové předpovědi zopakovat se započítáním jiné povrchové teploty hladiny moře (SSTs). Dráhu to téměř nezměnilo, ale každé snížení teploty moře o stupeň Celsia bouři v matematickém modelu výrazně oslabilo.

Variabilita povrchových teplot hladiny oceánů je běžná. Za oteplení přibližně o 0,6 stupně Celsia ale mohou klimatické změny. Také hladina oceánů v celosvětovém měřítku vzrostla o 20 centimetrů, v oblasti New Yorku dokonce o 25 centimetrů. To má zase vliv na pobřežní vzdutí hladiny moře způsobené nízkým tlakem a silným větrem.

A.cz: Jak konkrétně působí vyšší teplota na sílu bouře?

Od roku 1970 vzrostla teplota oceánů o 0,6 stupně a vzduch je v průměru o 5 procent vlhčí. To vede k tomu, že se bouře tvoří ve vlhčích podmínkách a lijáky, které ji provázejí, jsou o 5 až 10 procent intenzivnější. Stejně je tomu s uvolňováním skupenského tepla, jež cyklony rozhýbává.

A.cz: Kdy bude mít věda definitivní jistotu, že tomu tak je, a nebude už pozdě?

Každá bouře je trochu jiná a liší se i podmínky v jednotlivých letech (sezonách), takže hodnocení je obtížné. Jde hlavně o to, abychom lépe pochopili fyziku tvorby bouří a prokázali to pokusy, jako byl ten, jenž jsem zmínil. Někteří z nás jsou toho názoru, že už víme dost na to, abychom prezentovali naše obavy. Jiní ne. A ano, pokud budeme čekat, než to bude jasné všem, bude už příliš pozdě. Už s tím nenaděláme nic.

Od Varšavy nic nečekejte

A.cz: Jak hluboká je tedy současná znalost vztahu globálních změn klimatu a formování tropických bouří? Je dostatečná na to, aby se delegáti na klimatologickém summitu, který právě probíhá ve Varšavě, dohodli na konkrétním opatření?

To záleží na konsenzu a ten je slabý. Osobně se domnívám, že důkazů je dost, ale nečekám, že k něčemu takovému dojde. Příliš by to poškodilo zájmy vlivných.

Střední Evropu zasype sníh

A.cz: Je možné, že se v dohledné době smrtonosné bouře objeví i na místech, kde je nikdy nezažili?

Ano, i když tropické bouře vznikají pouze ve specifických oblastech, kde je teplota oceánu (do hloubky 50 metrů - pozn. red.) vyšší než 26 stupňů. Toto území se zvolna rozšiřuje. V Atlantiku, kde se zformovala Katrina, bylo od roku 2005 mnoho bouří 5. stupně a některé z nich se dostaly do neobvyklých oblastí, jako třeba do Španělska.

Změny klimatu ale mají vliv i na netropické bouře, které jsou rovněž "živeny" oceánem. To dává vzniknout rozsáhlým sněhovým bouřím.

 

Právě se děje

Další zprávy