Letectvo USA poztrácelo ostatky padlých vojáků

Václav Viták
9. 11. 2011 13:45
Márnice na letecké základně Dover ztratila části těl nejméně dvou zabitých mužů
Těla padlých, vracející se z Afghánistánu, jsou mnohdy k nepoznání, brání se letectvo (ilustrační foto).
Těla padlých, vracející se z Afghánistánu, jsou mnohdy k nepoznání, brání se letectvo (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Washington - Letectvo Spojených států se opakovaně dopouštělo "hrubých pochybení" při nakládání s ostatky amerických vojáků, kteří padli na zahraničních misích.

Federální vyšetřovatelé konstatovali, že tři vedoucí pracovníci márnice na letecké základně Dover v americkém státě Delaware, kam jsou přepravována letecky těla všech Američanů padlých v zahraničí, například věděli, že jejich personál poztrácel tělesné části dvou vojáků, nic ale nepodnikli.

Vyšetřování bylo zahájeno na základě stížností pracovníků letecké základny, kteří upozornili na hororové postupy v její márnici.

Americké vojenské letectvo, které provádělo vlastní interní šetření incidentů, které trvalo celých 18 měsíců, připustilo, že došlo k pochybením.

Z tohoto důvodu převelelo plukovníka Roberta Edmondsona, který velel márnici v Doveru v letech 2009 až 2010, na jiný post a udělilo mu v rámci disciplinárního řízení důtku, což v praxi znamená, že už nebude nikdy povýšen.

Dva jeho civilní podřízení byli odvoláni ze svých funkcí a převedeni na jinou práci na základně. Mírné tresty však vyvolaly mezi pozůstalými a některými členy Kongresu bouři nevole.

Letectvo se však brání, že pochybení v doverské márnici nebyla úmyslná a že byla způsobena vypětím daným nutností připravit k pohřbu tisíce mrtvých amerických vojáků, jejichž těla byla po smrtelných zraněních v boji často změněna k nepoznání.

Tak mu tu kost uřízněte

Problémy v márnici na letecké základně Dover vyšly najevo poprvé v dubnu roku 2009, když pracovníci márnice prováděli kontrolu částí těl různých vojáků, jež byly uloženy ve velké lednici.

Při ní se ukázalo, že plastový vak, v němž měl být kotník jednoho muže padlého v Afghánistánu, je prázdný. Tato část vojákovy nohy byla uložena do lednice sedm měsíců před kontrolou, vak však byl nyní prořízlý a jeho obsah zmizel.

Přes horečné úsilí zaměstnanců márnice nebyl už nikdy nalezen. V červenci téhož roku byl při kontrole v márnici objeven další prázdný vak.

Tentokrát zmizela část tkáně, u níž si patologové nebyli jisti, komu ze dvou pilotů, kteří zahynuli v letounu F-15, jenž se zřítil v Afghánistánu, patří. Ani tu se už nikdy nepodařilo nalézt.

Další etický problém vyvstal v roce 2010, kdy byl do márnice dopraven voják, který zahynul v Afghánistánu při výbuchu nastražené nálože. Přišel o dolní část těla, ale jeho rodina požadovala, aby byl pohřben ve své parádní uniformě.

Asistenti v márnici chtěli vyhovět tomuto přání, ale nemohli vojákovo tělo obléci do uniformy ani vložit do rakve, protože z něj trčela v pravém úhlu kost levé paže.

Tehdejší civilní ředitel márnice Quinton Keel, jenž patří do trojice potrestaných zaměstnanců základny, proto nařídil laborantům, aby kost jednoduše uřízli a vložili ji v sáčku do rakve k ostatním mužovým ostatkům.

Stěžujete si? Vyhodím vás

Někteří laboranti ale namítali, že k takovému kroku by měla dát svolení rodina padlého vojáka. Generální inspektor leteckých sil při vyšetřování dospěl k závěru, že Keel postupoval správně, protože se snažil vyhovět přání rodiny.

Vojenský hřbitov v Arlingtonu.
Vojenský hřbitov v Arlingtonu. | Foto: Reuters

Federální vyšetřovatelé z Úřadu zvláštního prokurátora ale nesouhlasí, protože podle jejich názoru byly porušeny etické standardy nakládání s ostatky padlých.

Keel navíc hrozil zaměstnancům márnice, kteří protestovali, že je vyhodí.

Chmurná zjištění týkající se Doveru jsou ale jen dalším v řadě skandálů spojených se zacházením s mrtvými a zraněnými v americké armádě.

FBI a Pentagon například vyšetřují vedení národního hřbitova v Arlingtonu, jednoho z nejpietnějších míst USA, kde jsou ukládáni k poslednímu odpočinku padlí američtí vojáci.

V Arlingtonu byly doloženy případy záměn ostatků, neúcta k nim a také podvodné finanční operace, při nichž byly zpronevěřeny desítky milionů dolarů.

Další kdysi posvátné vojenské zařízení, ústřední vojenská nemocnice Waltera Reeda, která se starala o americké válečné veterány, byla letos uzavřena kvůli skandálu se zanedbáváním péče o zraněné z války v Afghánistánu a v Iráku, který propukl v roce 2007.

 

Právě se děje

Další zprávy