Lepší ochrana hranic a spolupráce s Afrikou. Státy EU představily řešení migrace

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 9. 2018 17:15
Jednou z priorit evropských států je návrh na posílení unijní pobřežní a pohraniční stráže na 10 tisíc lidí.
Donald Tusk a Jean-Claude Juncker na summitu v Salcburku.
Donald Tusk a Jean-Claude Juncker na summitu v Salcburku. | Foto: Reuters

Salcburk - Lepší ochrana vnější hranice Evropské unie a těsnější spolupráce s dalšími státy, především v Africe, jsou součástí nejnovějších plánů EU na řešení migrační problematiky. Shodli se na tom šéfové států a vlád osmadvacítky na neformálním summitu v Salcburku.

Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska hodlají státy jako první prodiskutovat nedávný návrh Evropské komise (EK), aby se k roku 2020 výrazně posílily pravomoci unijní pobřežní a pohraniční stráže a její personál se zvýšil na 10 tisíc lidí.

Předseda EK Jean-Claude Juncker před novináři poznamenal, že nad tímto návrhem panuje v zásadě shoda, ač ne všichni premiéři či prezidenti už teď souhlasí úplně se všemi detaily návrhu.

Návrh v minulých dnech kritizovaly například Česká republika nebo Slovensko. Státy žádají přesné vysvětlení, na co konkrétně mají jít výrazně vyšší finanční prostředky nově vybavované agentury. "Je jasné, že je třeba dořešit otázky související s národní suverenitou i velikostí," poznamenal k tomu Tusk.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz na společné tiskové konferenci s Junckerem a Tuskem označil Egypt za zemi, která bude v severní Africe pro Evropskou unii klíčovou. Na polovinu prosince je podle něj naplánován společný summit EU se státy Africké unie ve Vídni.

"Debata o migraci ukázala, že se možná neshodujeme na všem, ale shodneme se na hlavním cíli, kterým je zastavení nelegální migrace do Evropy," řekl po konci středečního a čtvrtečního summitu Tusk. Schůzka v Salcburku byla neformální, její výsledky se tak mohou konkrétně odrazit až v závěrech řádného summitu EU v říjnu.

Tusk: S Afrikou nechceme řešit jen migraci

Prezidenti a premiéři se podle Tuska soustředili především na to, co je sjednocuje a co přináší ohledně migrace výsledky. Silnější spolupráce se třetími zeměmi, především v Africe, by se ale podle Tuska neměla soustředit pouze na migrační problematiku či na boj s pašeráky lidí. "Měla by to být daleko širší vize partnerství," poznamenal.

Tusk zdůraznil, že má podporu šéfů států a vlád zemí EU k tomu, aby pokračoval v dialogu s egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím. Setká se s ním už v neděli v New Yorku. Kurz a další zástupci před salcburskou schůzkou upozorňovali, že právě Egyptu se podařilo zastavit odjezdy lodí s migranty od svých břehů směrem do Evropy.

"V příštích týdnech se obrátíme i na další africké partnery," uvedl Tusk. V únoru příštího roku chce EU v Káhiře zorganizovat summit se státy Ligy arabských států.

Rakouský kancléř Kurz prohlásil, že středeční večerní i čtvrteční debata ukázala, že státy EU mají stále rozdílné pohledy na otázku přerozdělování migrantů. Po solidaritě a sdílení odpovědnosti volá především Itálie, ačkoliv podle statistik je nyní nejzatíženější západní část Středozemního moře, tedy Španělsko.

Kurz připustil, že jako předsednická země se musí Rakousko pokusit posunout dál debatu mezi státy EU o reformě unijních azylů. Tato reforma s přerozdělováním jako s krizovou variantou počítá. "Přiznávám, že v tomto případě jsem přesvědčen, že přerozdělování a přebírání migrační otázku nevyřeší. Byl a je vůči tomu odpor a já se obávám, že potrvá i poté, co naše předsednictví skončí," poznamenal Kurz.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na tiskové konferenci poznamenal, že rozpory v EU vytvářejí ty státy, které milují Evropu, jež umožňuje čerpat peníze ze strukturálních fondů a přispívá k prosperitě jejich občanů. Tyto země ale zároveň odmítají respektovat veškerá dohodnutá pravidla a hlasitě opakují, že nehodlají přijmout ani jednoho migranta.

Podle Macrona musí evropská odpověď na migrační krizi chránit občany unie, ale také udržet základní evropské hodnoty. "V Evropě není možné vybrat si z menu jen to, co nám vyhovuje, je to kolektivní projekt," podotkl.

Video: Němci migraci nezvládají, rostoucí kriminalita je jen špičkou ledovce, tvrdí poslanec

Evropa sem pouští statisíce migrantů s úplně jinými kulturními vzorci, někteří převaděči je schválně hážou do moře, říká Jan Skopeček z ODS. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy