EU podle Babiše: Premiér v lednu vystoupí před europoslanci. Řekne, jakou chce Evropu

Ondřej Houska Ondřej Houska
13. 9. 2018 11:02
Předseda vlády Andrej Babiš v lednu vystoupí s projevem v Evropském parlamentu ve Štrasburku.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: Reuters

Praha/Štrasburk - Premiér Andrej Babiš (ANO) v lednu představí europoslancům, jak vidí budoucnost Evropské unie. Vystoupí s projevem k Evropskému parlamentu ve Štrasburku.

Deník Aktuálně.cz to zjistil z návrhu programu příštích schůzí europarlamentu. Posledním českým politikem, který k europoslancům promluvil, byl v roce 2014 prezident Miloš Zeman. Tehdy se přihlásil k evropské integraci, byť kritizoval některé její aspekty.

Babiš by měl europoslancům říct, jak si představuje další vývoj v EU v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu, které se konají v květnu. Podle plánu by měli takový projev postupně přednést všichni premiéři či prezidenti států unie.

Český předseda vlády opakuje, že hlavním tématem voleb podle něj bude migrace. Zdůrazňuje, že Česko nepřijme ani jednoho migranta, přičemž odmítá přijetí nejen ekonomických migrantů, ale i skutečných uprchlíků, kteří utíkají před válkami.

Podle zdroje z Babišova okolí, který nechtěl být jmenován, ale premiér před europoslanci bude muset představit širší vizi toho, jak vidí unii. Pro to, aby ho zákonodárci brali vážně, by si jen s migrací nevystačil: "Určitě se bude snažit dát důraz i na jednotný evropský trh jako na něco, co Česko velmi podporuje a potřebuje," popsal zdroj.

Europoslankyně za ANO Martina Dlabajová si myslí, že je důležité, aby Babiš v projevu "představil svoji vizi a roli, kterou pro Česko vidí v EU". "Je pro nás důležité být silnou zemí v silné unii," řekla.

Babišovo ANO v rámci Evropského parlamentu patří do vlivné liberální frakce ALDE. Někteří členové parlamentu ale Babiše tvrdě kritizují, protože je podle nich ve vážném střetu zájmů kvůli tomu, že je vrcholným politikem a zároveň jako majitel holdingu Agrofert vlastnil média a byl příjemcem miliardových dotací. Babiš své firmy převedl do svěřenského fondu.

K největším Babišovým kritikům v Evropském parlamentu patří německá poslankyně Ingeborg Grässleová, která předsedá Výboru pro rozpočtovou kontrolu. Babiš všechnu kritiku odmítá.

Video: Naše členství v EU nemá alternativu, říká Babiš

Naše země potřebuje stabilní vládu, uděláme maximum, nebudeme se chovat arogantně, chceme spolupracovat s opozicí, slíbil Babiš ve sněmovně | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 2 minutami

Bývalý výškař Holm kvůli urážkám skončí v olympijském výboru

Bývalý vynikající švédský skokan do výšky Stefan Holm hodlá příští rok odejít z Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Olympijský vítěz z Atén 2004 je znechucený z paušalizujících názorů na MOV i jeho samotného, které považuje za nespravedlivé.

"Je to těžké, když vás považují za velké zvíře a korupčníka. To ale já nejsem. V každém článku ve Švédsku o MOV se předpokládá, že všichni tam jsou zkorumpovaní. Totéž platí pro atletickou federaci. Už to fakt není legrace," řekl švédskému rozhlasu třiačtyřicetiletý Holm, jenž chce v MOV skončit po olympijských hrách v Tokiu.

Čtyřnásobný halový mistr světa s osobním rekordem 240 cm byl do Mezinárodního olympijského výboru zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy