Lemurům hrozí vyhynutí. Decimují je pytláci i dřevorubci

David Kořínek
4. 7. 2015 11:33
Do pětadvaceti let bude chlouba Madagaskaru k vidění jen v zajetí, soudí přední odborník na primáty Jonah Ratsimbazafy.
Lemuří maso se v posledních letech objevuje na menu luxusních restaurací v zahraničí.
Lemuří maso se v posledních letech objevuje na menu luxusních restaurací v zahraničí. | Foto: Reuters

Madagaskar - Lemuři jsou jednou z největších turistických atrakcí Madagaskaru. Za pár let však mohou z volné přírody zcela zmizet.

Důvod? Stále častěji se na ně zaměřují nejen pytláci, ale populaci znatelně ohrožuje i odlesňování ostrova.

"Láme mi to srdce. Každým rokem se plocha lesů zmenšuje. Situace lemurů se tak stále zhoršuje," poznamenal pro BBC ředitel madagaskarského centra pro výzkum primátů, profesor Jonah Ratsimbazafy.

Ohrožení a nejohroženější

Dosud vědci identifikovali 106 druhů lemurů, z nichž většina je na seznamu ohrožených, nebo dokonce mimořádně ohrožených zvířat. Podle National Geographic jsou nejohroženějším druhem primátů i savců obecně.

Lemuři jsou extrémně závislí na konkrétních druzích dřevin, které většinou rostou pouze na Madagaskaru.

"Bude-li odlesňování pokračovat současným tempem, nezbude za pětadvacet let na Madagaskaru žádný les. A to znamená, že na ostrově nebudou už ani žádní lemuři," vysvětlil Ratsimbazafy.

Kvůli odlesňování ročně padne až desetina lemurů

Velká část obyvatel ostrova se živí zemědělstvím. Kácení vzácných místních dřevin je tak pro ně lukrativním přivýdělkem.

Dvaadevadesát procent Madagaskařanů přesto žije v přepočtu s méně něž dvěma americkými dolary na den.

V některých částech ostrova podle BBC ročně padne za oběť odlesňování až desetina lokální populace lemurů.

Velkým problémem je i pytláctví. Lemuří maso se stále častěji objevuje na jídelníčku místních, byť ještě před pár lety byla jeho konzumace tabu.

Důvodem je neexistující vztah nových obyvatel ostrova k ekosystému.

Osvěta za záchranu lemurů

Proti lovu lemurů se snaží bojovat nezisková organizace Voakajy. Zaměřuje se především na vzdělávání školáků.

"Osvědčilo se nám, že děti poučené o ohrožení lemurů si k nim budují pozitivní vztah a zajímají se o jejich ochranu," řekla BBC ředitelka organizace Julie Razafimamahaka.

Lemuří maso však nekonzumují jen chudí obyvatelé ostrova. Podle informací organizace Conversation International se mnohdy objevuje i na menu luxusních zahraničních restaurací.

Část madagaskarských lemurů padne za oběť pytlákům.
Část madagaskarských lemurů padne za oběť pytlákům. | Foto: Fanamby/Joel Narivony
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Görgesová v Lucemburku neobhájila, Muchová si zahraje Elite Trophy

Lotyšská tenistka Jelena Ostapenková překazila Julii Görgesové obhajobu titulu v Lucemburku. Ve finále porazila druhou nasazenou Němku 6:4, 6:1 a vyhrála turnaj WTA po dvou letech. Dvaadvacetiletá vítězka předloňského Roland Garros získala třetí titul v kariéře.

Nezdar Görgesové znamená, že Karolína Muchová má jistou účast na WTA Elite Trophy v čínské Ču-chaji příští týden. Na takzvaný malý Turnaj mistryň české tenistce pomohlo i odhlášení řady hráček. Muchová začínala sezonu na 145. místě světového žebříčku, po semifinálové účasti v Moskvě se poprvé posune do první třicítky.

Görgesová měla šanci jako první tenistka v této sezoně na druhou úspěšnou obhajobu, ale na rozdíl od lednového turnaje v Aucklandu ve finále neuspěla. První set souboje bývalých hráček Top Ten rozhodl jediný brejk, ve druhém Němka přišla o podání hned třikrát. Ostapenková, která do turnaje vstoupila jako 63. hráčka žebříčku, nečelila ve finále jedinému brejkbolu.

Další zprávy