Lemurům hrozí vyhynutí. Decimují je pytláci i dřevorubci

David Kořínek
4. 7. 2015 11:33
Do pětadvaceti let bude chlouba Madagaskaru k vidění jen v zajetí, soudí přední odborník na primáty Jonah Ratsimbazafy.
Lemuří maso se v posledních letech objevuje na menu luxusních restaurací v zahraničí.
Lemuří maso se v posledních letech objevuje na menu luxusních restaurací v zahraničí. | Foto: Reuters

Madagaskar - Lemuři jsou jednou z největších turistických atrakcí Madagaskaru. Za pár let však mohou z volné přírody zcela zmizet.

Důvod? Stále častěji se na ně zaměřují nejen pytláci, ale populaci znatelně ohrožuje i odlesňování ostrova.

"Láme mi to srdce. Každým rokem se plocha lesů zmenšuje. Situace lemurů se tak stále zhoršuje," poznamenal pro BBC ředitel madagaskarského centra pro výzkum primátů, profesor Jonah Ratsimbazafy.

Ohrožení a nejohroženější

Dosud vědci identifikovali 106 druhů lemurů, z nichž většina je na seznamu ohrožených, nebo dokonce mimořádně ohrožených zvířat. Podle National Geographic jsou nejohroženějším druhem primátů i savců obecně.

Lemuři jsou extrémně závislí na konkrétních druzích dřevin, které většinou rostou pouze na Madagaskaru.

"Bude-li odlesňování pokračovat současným tempem, nezbude za pětadvacet let na Madagaskaru žádný les. A to znamená, že na ostrově nebudou už ani žádní lemuři," vysvětlil Ratsimbazafy.

Kvůli odlesňování ročně padne až desetina lemurů

Velká část obyvatel ostrova se živí zemědělstvím. Kácení vzácných místních dřevin je tak pro ně lukrativním přivýdělkem.

Dvaadevadesát procent Madagaskařanů přesto žije v přepočtu s méně něž dvěma americkými dolary na den.

V některých částech ostrova podle BBC ročně padne za oběť odlesňování až desetina lokální populace lemurů.

Velkým problémem je i pytláctví. Lemuří maso se stále častěji objevuje na jídelníčku místních, byť ještě před pár lety byla jeho konzumace tabu.

Důvodem je neexistující vztah nových obyvatel ostrova k ekosystému.

Osvěta za záchranu lemurů

Proti lovu lemurů se snaží bojovat nezisková organizace Voakajy. Zaměřuje se především na vzdělávání školáků.

"Osvědčilo se nám, že děti poučené o ohrožení lemurů si k nim budují pozitivní vztah a zajímají se o jejich ochranu," řekla BBC ředitelka organizace Julie Razafimamahaka.

Lemuří maso však nekonzumují jen chudí obyvatelé ostrova. Podle informací organizace Conversation International se mnohdy objevuje i na menu luxusních zahraničních restaurací.

Část madagaskarských lemurů padne za oběť pytlákům.
Část madagaskarských lemurů padne za oběť pytlákům. | Foto: Fanamby/Joel Narivony
 

Právě se děje

před 12 minutami

Oštěpařka Tzéngková zlepšila v 17 letech juniorský světový rekord

Řecká oštěpařka Elína Tzéngková se stala v 17 letech juniorskou světovou rekordmankou. Na víkendovém domácím šampionátu v Janině hodila šestisetgramové náčiní do vzdálenosti 63,96 metru a o deset centimetrů překonala pět let staré maximum Kubánky Yulenmis Aguilarové.

Tzéngková se měsíc před osmnáctými narozeninami zapsala do rekordních tabulek hned prvním pokusem. Další neabsolvovala a bude se soustředit na šampionát dospělých o nadcházejícím víkendu.

Vítězka předloňských olympijských her mládeže se zároveň zařadila na druhé místo v národních historických tabulkách. Lepší je pouze dvojnásobná mistryně světa, evropská šampionka a majitelka stříbra a bronzu z olympijských her Mirela Manjaniová (67,51).

před 48 minutami

Taylor Swiftová prodala 846 tisíc kusů nového alba, počítají se do toho i svetry

Nové album Folklore americké popové hvězdy Taylor Swiftové vede tabulku prodejnosti v USA. Podle časopisu Billboard zaznamenalo ekvivalent 846 tisíc prodaných kusů, což je po jediném týdnu třetí nejvyšší číslo za poslední čtyři roky. Lépe se dařilo už jen zpěvaččiným předchozím deskám Reputation s 1,2 miliony kusů v roce 2017 a loňskému Lover s 867 tisíci kusy.

V éře streamování je hranice milionu prodaných kusů už možná nepřekročitelná, konstatuje deník New York Times. Podle něj Swiftová samotného alba Folklore ve skutečnosti prodala jen 615 tisíc kusů, zbytek tvoří balíčky nové desky s reklamními předměty jako pouzdrem na telefon nebo pletenou vestou. Celkem takto nahrávku Folklore nabízela v 17 variantách. Žebříček Billboard podobné propagační nabídky od října přestane zohledňovat.

Za pár dnů od vydání deska Folklore zaznamenala 290 milionů streamů. Právě kvůli oblibě streamování přes služby jako Spotify nebo YouTube časopis Billboard na měření prodejnosti užívá složitý přepočet, kdy se za jedno prodané album považuje také 10 samostatně prodaných písní, 1250 skladeb streamovaných přes placený účet nebo 3750 písní streamovaných přes účet zdarma s reklamami.

Zdroj: New York Times
Další zprávy