Nová mapa odhaluje hrozby pro zvířata

Roman Staněk
7. 3. 2006 23:00
Londýn - Vědci označili 20 oblastí světa, kde zvířatům sice bezprostředně nehrozí vyhynutí, ale kde toto riziko může brzy nastat. Uvnitř: MAPA

Patří mezi ně například Grónsko, sibiřská tundra, Karibské ostrovy nebo ostrovy v jihovýchodní Asii.

Tým výzkumníků z Londýna věří, že jejich nová vědecká studie pomůže ochráncům přírody lépe, rychleji a hlavně už "dopředu zakročit, a ne až napravovat škody".

Skrytá hrozba

Jejich zprávu, která se soustřeďuje na "skryté hrozby vyhynutí", zveřejnil v internetové verzi časopis Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Skrytá hrozba znamená, že zvířatům momentálně nehrozí bezprostřední nebezpečí vyhynutí a nefigurují ani v takzvaných Červených knihách ohrožených druhů.

Jenže vliv člověka a jeho rozvoj znamená, že tato zvířata mohou být brzy této hrozbě vystavena i na úkor druhů, které jsou momentálně klasifikovány jako ohrožené.

"V současné době toto druhové 'předbíhání' můžeme vidět například u guatemalského vřešťana, který ještě v roce 2000 figuroval na seznamu 'málo dotčených' druhů a již v roce 2004 byl přesunut mezi 'téměř ohrožené' kvůli ztrátě svého přirozeného prostředí," uvedl vedoucí studie Marcel Cardillo z londýnské Imperial College.

Preventivní akce

"Doufáme, že ochránci přírody využijí našich poznatků raději k předcházení ztrát než pouze k ochraně již ohrožených druhů."

Vědci zjistili, že skrytou hrozbou vyhynutí je momentálně ohroženo na 1500 suchozemských druhů. Nejohroženější jsou podle nich zvířata vyskytující se na omezeném geografickém prostoru nebo velká zvířata, která se pomalu rozmnožují. Mezi takovéto druhy patří například severoamerický sob, pižmoň východní, kaloň seychelský nebo lemur černý.

Může to být překvapení, ale mezi oblasti, které byly do budoucna označeny jako "rizikové", nepatří známá "ohniska" biodiverzity jako Amazonie nebo Konžská pánev, avšak jsou mezi nimi subpolární oblasti v severní Kanadě, v severním Rusku nebo Grónsku.

Regionem s největším počtem zvířat (284 druhů), kterým by mohlo hrozit vyhynutí, je Sumatra a Malajsijský poloostrov. Další jsou Borneo (224), Papua-Nová Guinea (205), západní Jáva (131) a Sulawesi (130).

Skryté riziko vyhynutí je naopak nízké v těch částech světa, které jsou už značně osídleny lidmi. V nich totiž druhy, které by mohly být náchylné k vymření, už beztak zmizely.

Conservation International je jednou z mnoha organizací, které se již zabývají "preventivními" programy raději než ochranou několika posledních ohrožených druhů.

Některé programy "poslední šance" byly již úspěšně realizovány. V Yellowstonském národním parku byly počty medvědů grizzly dostatečně navýšeny a v současné době grizzly nefiguruje na seznamu ohrožených druhů. Stejně tak se povedlo zdvojnásobit počty kolih ve Velké Británii.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy