Zabil špiona profesionál, či amatér?

Josef Tuček
24. 11. 2006 16:38
Analýza - Smrt bývalého ruského špiona Alexandra Litviněnka obestírají záhady. Není jasné, kdo ho otrávil, ani jak a proč to udělal.
Aleksandr Litviněnko
Aleksandr Litviněnko | Foto: Reuters

Zatímco sám Litviněnko i jeho přátelé z jeho likvidace jednoznačně obviňují prezidenta Putina respektive ruské úřady, a Moskva tato tvrzení ostře odmítá, odborníci jen pomalu docházejí k závěru, jakým jedem byl bývalý ruský špion žijící posledních šest let ve Velké Británii otráven.

Britští lékaři, kteří zkoumají příčinu Litviněnkovy smrti, potvrdili, že v jeho těle našli velké množství vysoce toxického radioaktivního izotopu. Šlo konkrétně o polonium 210. Podle lékařů dosud není jasné, jak se látka do těla dostala.

Podstatný pro další úvahy o možném viníkovi je však už fakt, že otrava byla zcela zjevná, a ne skrytá.

Foto: Reuters

Počínal by si profesionál tak, aby se dalo snadno přijít na to, že byl Litviněnko otráven? Nepoužil by spíš jed způsobující smrt, která vypadá jako přirozená?

Litviněnko onemocněl už 1. listopadu, teprve v pátek  17. listopadu však lékaři usoudili, že příčinou je otrava, a to konkrétně otrava thaliem, a umístili jej na speciální toxikologické oddělení londýnské nemocnice University College Hospital.

Thalium, nebo ne?

Jeho ošetřující lékař, John Henry, nejdříve uvedl, že o použití thalia nemá pochybnosti. Pak však další rozbory našly jen tak malé množství tohoto vysoce toxického kovu, jaké by na otravu nestačilo. Henry tedy usoudil, že jedem mohla být radioaktivní forma thalia, která se mezitím rozpadla. Případně kombinace tohoto jedu s jinými toxickými látkami.

Jeden gram thalia, dávka, která stačí k usmrcení člověka.
Jeden gram thalia, dávka, která stačí k usmrcení člověka. | Foto: Wikimedia Commons

Thalium způsobuje vypadání vlasů, bolestivé poruchy nervů, selhání zažívacího ústrojí a dalších vnitřních orgánů. U Litviněnka se však projevilo rovněž poškození kostní dřeně. Nefunkční kostní dřeň nestačí vytvářet dostatek bílých krvinek, jež chrání organismus před nebezpečnými mikroorganismy. Proto pacientovi hrozí vysoké riziko infekce.

Ovšem thalium samo o sobě kostní dřeň nepoškodí. Mohla by jí však ublížit svým zářením již zmiňovaná radioaktivní forma tohoto prvku. Ta má poločas rozpadu 73 hodin. Za tři týdny proto zbude jen asi sedm promile původně podaného množství.

Žádné tajnosti

"Thalium? To se mi hned zdálo jako hodně přitažené za vlasy," říká Jaroslav Prokeš, docent z Ústavu soudního lékařství a toxikologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. "Vždyť smrtelná dávka thalia se dá dobře dokázat obvyklými rozbory. Taková otrava by nešla utajit."

Kdo je Litviněnko

  • bývalý agent KGB,  který se v její nástupnické organizaci vypracoval na plukovníka
  • v roce 2000 požádal o azyl v Británii
  • ruskou špionáž obvinil z vyvolání druhé čečenské války a z toho, že mu nařídila zavraždit magnáta Berezovského
  • ostrý kritik prezidenta Putina, který byl v letech 1999 až 2000 v Rusku na devět měsíců uvězněn

A v tom je právě záhada Litviněnkova případu. Kdyby jej chtěl otrávit profesionál, udělal by to tak, aby se dalo přijít na to, že byl otráven? Nezvolil by raději jed, který způsobuje smrt, jež vypadá jako přirozená?

"No, on se dá zjistit prakticky každý jed, když máte podezření a hledáte ho," říká Prokeš. "Jsou ovšem látky, které se v těle rozpadají rychleji. Takže pak by bylo možné na otravu usuzovat pouze podle symptomů, anebo po objevení přítomnosti metabolitů, tedy látek, ve které se původní jed změnil. A to je už složitější."

Otrava v podivnou dobu

Nicméně travič se o nenápadné usmrcení málo znatelným jedem evidentně nesnažil. Mohl to tedy být amatér, který si jed nemohl moc vybírat.

Anebo to byl profesionál, který chtěl, aby se vědělo, že někdo spáchal vražedný útok na britského občana a na britské půdě.

Mohla by to být demonstrativní hrozba nepřátelům: najdeme si vás kdekoli.

Jenže právě v tuto dobu jde o politicky třaskavé téma.

Ruský špion ochoten vypovídat

Ruský prezident Vladimir Putin se dnes sešel ve Finsku s představiteli Evropské unie.

Prezidentu Putinovi se otrava jeho kritika zrovna teď moc nehodí.
Prezidentu Putinovi se otrava jeho kritika zrovna teď moc nehodí. | Foto: Reuters

Jeho zájmem určitě není vypadat tam jako nájemný vrah. Vždyť pro středeční Financial Times napsal článek, v němž zdůrazňuje, že i když Rusko někdy uznává jiné hodnoty, má k Evropské unii blízko a chce s ní spolupracovat.

Rusko několikrát velmi důrazně jakékoli zapojení do otravy Litviněnka popřelo. Vladimir Putin po summitu s Evropskou unií v Helsinkách jakékoli spekulace o zapojení Ruska odmítl. Rodině Litviněnka Putin vyjádřil svou účast.

Ruský špion Andrej Lugovoj nicméně přiznal, že den před tím, než Litviněnko v Londýně onemocněl, se s ním on a jeho dva kolegové sešli. Ruským novinám řekl, že se bavili o práci. Britskou policii zároveň ujistil, že je ochoten vypovídat o všech okolnostech jejich setkání.

 

Právě se děje

Další zprávy