Káhira - Lékaři v káhirské vojenské nemocnici operovali demonstranty během loňských protestů záměrně bez anestezie.
Před úkony jim rovněž nečistili rány a některé z pacientů dokonce bili a věznili v suterénu nemocnice.
Tato zjištění přinesl britský deník The Guardian, který získal doposud oficiálně nezveřejněnou zprávu z vyšetřování květnových protestů proti egyptskému vojenskému režimu.
Lidskoprávní organizace přirovnávají jednání těchto lékařů k válečným zločinům.
Někteří "demonstranti" spolupracovali s armádou
Hrozivé skutečnosti odkrylo vyšetřování vojenských a policejních akcí od začátku roku 2011, které nařídil islamistický prezident Muhammad Mursí.
"Zpráva uvádí, že vedoucí vojenští lékaři nařizovali svým podřízeným, aby zraněné demonstranty operovali bez anestetik nebo sterilizace, a říká, že doktoři, sestry a vedoucí pracovníci také bili některé ze zraněných demonstrantů. Tvrdí se v ní také, že vedoucí pracovníci nařizovali vojákům zamykat protestující v suterénu," píše The Guardian.
Kromě jednání lékařů v nemocnici v káhirské čtvrti Kobry el Koba se dokument zabývá také praktikami armádou uplácených účastníků demonstrací, kteří mezi ně měli vnášet chaos a násilí.
"Komise byla schopna potvrdit tajné dohody mezi bezpečnostními a vojenskými složkami a gangy baltigija," píše se podle deníku ve zprávě, která tato tvrzení dokládá fotografiemi, videi a řadou svědeckých výpovědí.
Egyptské protesty v noci. Podívejte se na fotografie:
Zprávu je nutné zveřejnit oficiálně, míní organizace
Vysokou důležitost zprávy potvrdil Heba Marajef, ředitel egyptské pobočky Human Rights Watch.
"Do dnešního dne stát oficiálně nepřipustil existenci nepřiměřené síly na straně policie a armády. Armáda vždy říkala, že byla na straně protestujících a nevystřelila na ně jedinou kulku. Tato zpráva představuje první oficiální odsouzení vojenské odpovědnosti za mučení, zabíjení a mizení lidí," uvedl.
Organizace ale upozorňuje na nutnost oficiálního zveřejnění zprávy. Podle Guardianu si ji však zatím prezident nepřečetl, i když s ní byl seznámen už v lednu. Podle jeho mluvčího se jí zatím stále zabývá vrchní prokuratura.
Zprávu sestavili členové šestnáctičlenné komise, zahrnující mimo jiné právníky, lidskoprávní aktivisty a příbuzné obětí. První část dokumentu o jednom tisíci stran zveřejnil Guardian již ve středu, kdy informoval o důkazech usvědčujících armádu z mučení a zabíjení demonstrantů i o případech nuceného zmizení zosnovaných představiteli vojska.
Karim Ennarah z Egyptské iniciativy pro osobní práva upozorňuje, že pokud by se tyto činy děly během války na zajatcích, šlo by o válečné zločiny.