Z pohřbu se stal protest proti Mursímu, jeden mrtvý

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
7. 4. 2013 23:14
Rozloučení se zabitými Kopty se zúčastnily tisíce lidí
Koptové provolávali v ulicích metropole Káhiry protivládní hesla.
Koptové provolávali v ulicích metropole Káhiry protivládní hesla. | Foto: Reuters

Káhira - Jeden mrtvý a nejméně 66 zraněných. Taková je bilance násilí, které vypuklo v egyptské Káhiře po nedělním pohřbu čtyř Koptů.

Obřad za účasti tisíců egyptských křesťanů se před hlavní koptskou katedrálou změnil v demonstraci proti islamistickému prezidentu Muhammadu Mursímu.

Místní obyvatelé házeli na křesťany kameny, zápalné lahve a stříleli na ně broky. Policisté použili proti oběma skupinám slzný plyn.

Prezident Mursí večer útoky proti křesťanům důrazně odsoudil.

Záběry egyptské televize ukazovaly bílý dým stoupající z prostranství před katedrálou, v pozadí se ozývala střelba. Podle svědků citovaných agenturou AFP propukly násilnosti poté, co místní obyvatelé začali na křesťany házet kameny a poškodili jim auta.

Oběť násilností zemřela podle ředitele egyptské záchranné služby na následky zranění způsobeného brokovou střelbou. Další zranění byli převezeni do nemocnic.

"Tohle je naše země, my ji neopustíme," provolávali Koptové během protestů a vyzývali k odchodu prezidenta Mursího a vládnoucí Muslimské bratrstvo. Po útocích místních obyvatel se většina křesťanů stáhla do katedrály.

Atak na příslušníky náboženské menšiny večer tvrdě kritizoval právě Mursí. "Každý útok na katedrálu je jako útok proti mně osobně," řekl podle agentury MENA prezident v telefonickém rozhovoru s patriarchou koptské církve Tavadrosem II.

Nedělní střet navázal na sobotní násilnosti, během nichž zahynula čtveřice křesťanů a jeden muslim ve městě Chusús severně od Káhiry. Muslimové a křesťané tam po sobě začali střílet poté, co skupina koptských dětí lezla na zeď místní muslimské školy.

Ve stejném městě vypukly vpodvečer podle agentury AFP další násilnosti v reakci na káhirskou demonstraci. Při potyčkách skupin křesťanů s muslimy musela rovněž zasahovat policie, zranění zatím nebyla hlášena.

Menšinoví křesťané v Egyptě dávají najevo stále větší obavy z islamistů, kteří převzali moc po svržení režimu autoritářského prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011.

Křesťané tvoří kolem deseti procent z 83 milionů obyvatel Egypta. Během střetů obou skupin zahynuly od Mubarakova pádu desítky lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy