Exploze a strmý pád. Zkáza balonu v Egyptě má 19 obětí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
26. 2. 2013 12:23
Neštěstí v Egyptě údajně přežili dva turisti a pilot
Vyšetřovatelé prohledávají trosky horkovzdušného balónu, který se zřítil nedaleko egyptského Luxoru.
Vyšetřovatelé prohledávají trosky horkovzdušného balónu, který se zřítil nedaleko egyptského Luxoru. | Foto: Reuters

Káhira - Údajně 19 cizinců z Francie, Británie, Japonska, Hongkongu a Belgie zahynulo v úterý zahynulo nedaleko egyptského města Luxor při pádu horkovzdušného balonu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na egyptského bezpečnostního činitele.

Podle mluvčího provozovatelů vyhlídkových letů se balon po výbuchu plynu zřítil z výšky asi 300 metrů. Bilance neštěstí se neustále zpřesňuje, podle nejmenovaných zdrojů nehodu přežili dva turisté a pilot. Původně se hovořilo o dvou přeživších.

Luxorský zdravotnický zdroj televize NBC News uvedl, že mezi oběťmi je devět turistů z Hongkongu, čtyři z Japonska, dva z Británie a dva z Francie a další dva mrtví ještě nebyli identifikováni.

Guvernér governorátu Luxor Izzat Saad podle televize Al-Džazíra řekl, že v balonu kromě lidí z výše zmíněných států byli ještě dva Belgičané a jeden Egypťan. Další Egypťan prý stroj pilotoval.

Ahmad Abúd, mluvčí osmi společností, které u Luxoru provozují lety horkovzdušnými balony, agentuře Reuters řekl, že v gondole se nacházelo 20 turistů.

Balon údajně spadl na pole s cukrovou třtinou západně od Luxoru. Reportér agentury AP na místě neštěstí napočítal osm těl. Podle zdroje této agentury kromě exploze pádu předcházel také požár.

Pracovnice jednoho z luxorských hotelů Konny Matthewsová řekla, že kolem 07:00 místního času (06:00 SEČ) zaslechla velkou ránu. "Bylo to děsivé zadunění, i když to bylo několik kilometrů od hotelu," uvedla.

Starobylý Luxor vzdálený asi 510 kilometrů jižně od Káhiry patří k populárním turistickým cílům. Výlety horkovzdušnými balony, pořádané obvykle při východu slunce nad městem, nad nedalekým chrámovým komplexem Karnak a také nad Údolím králů jsou oblíbenou turistickou atrakcí.

V roce 2009 při nehodě horkovzdušného balonu přelétajícího nad Luxorem utrpělo zranění 16 turistů. V dubnu 2008 se při obdobném incidentu zranilo sedm turistů.

Před úterním egyptským neštěstím bylo podle dostupných zdrojů dosud nejvíce obětí (13) zaznamenáno při nehodě horkovzdušného balonu 13. srpna 1989 v Austrálii u města Alice Springs. Stalo se tak, když jeden balon při vzletu narazil do druhého.

Loni v lednu se stal vyhlídkový let horkovzdušným balonem osudným 11 lidem na Novém Zélandu, kde u městečka Carterton zemřelo všech deset pasažérů a pilot poté, co při přistávání koš zavadil o elektrické vedení a balon začal hořet. Rovněž při přistávacím manévru spadl loni v srpnu balon mezi slovinskou Lublaní a městečkem Ig: zemřelo šest lidí z 32 osob v gondole.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy