Lékaři bez hranic končí v kábulské porodnici, kde ozbrojenci zabili matky a děti

ČTK ČTK
15. 6. 2020 20:53
Humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) dnes oznámila, že končí své aktivity v porodnici v Kábulu, která se letos v květnu stala terčem útoku ozbrojenců. Zahynulo při něm 25 lidí včetně 16 matek a dvou dětí. MSF o tom informovala v prohlášení zaslaném médiím.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

"Věděli jsme, že naše přítomnost v nemocnici nese rizika, ale nemohli jsme uvěřit, že by někdo využil naprosté bezbrannosti žen chystajících se rodit, aby je spolu s jejich dětmi vyvraždil. Ale stalo se," řekl ředitel organizace Thierry Allafort-Duverger.

"Dnes musíme čelit realitě: vyšší zdi a silnější bezpečnostní dveře nezabrání tomu, aby se podobné otřesné útoky neopakovaly. Kdybychom zůstali, znamenalo by to, že při naší práci musíme počítat s takovouto ztrátou životů, a to je nepřijatelné," dodal.

Jen v loňském roce se v napadené porodnici narodilo 16 000 dětí a patřila k největším projektům MSF tohoto typu na světě, uvedla agentura AFP.

Dvanáctého května tři ozbrojenci zaútočili na porodnici vedenou MSF v nemocnici ve čtvrti na západě Kábulu, kterou obývají příslušníci šíitské etnické menšiny Hazárů. K útoku, který šokoval celou zemi, se nikdo nepřihlásil. Spojené státy připsaly odpovědnost teroristické skupině Islámský stát, která v minulých letech provedla několik útoků proti Hazárům.

Lékaři bez hranic se nyní snaží poskytnout podporu personálu, pomoci rodinám zabitých pacientek a hledají způsob, jak podpořit místní iniciativy s cílem zlepšit přístup obyvatel ke zdravotní péči. Zachovají také své zdravotnické programy v dalších pěti afghánských provinciích.

Za posledních 16 let bylo v Afghánistánu zabito 70 zaměstnanců a pacientů Lékařů bez hranic. V roce 2004 bylo zavražděno pět zaměstnanců organizace v provincii Badghís. Americké bombardování nemocnice Lékařů bez hranic v Kunduzu v roce 2015 připravilo o život 42 lidí.

Video: Útok na porodnici v Kábulu

2 minuty - Útok na porodnici | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 2 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy