Lékaři bez hranic končí v kábulské porodnici, kde ozbrojenci zabili matky a děti

ČTK ČTK
15. 6. 2020 20:53
Humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) dnes oznámila, že končí své aktivity v porodnici v Kábulu, která se letos v květnu stala terčem útoku ozbrojenců. Zahynulo při něm 25 lidí včetně 16 matek a dvou dětí. MSF o tom informovala v prohlášení zaslaném médiím.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

"Věděli jsme, že naše přítomnost v nemocnici nese rizika, ale nemohli jsme uvěřit, že by někdo využil naprosté bezbrannosti žen chystajících se rodit, aby je spolu s jejich dětmi vyvraždil. Ale stalo se," řekl ředitel organizace Thierry Allafort-Duverger.

"Dnes musíme čelit realitě: vyšší zdi a silnější bezpečnostní dveře nezabrání tomu, aby se podobné otřesné útoky neopakovaly. Kdybychom zůstali, znamenalo by to, že při naší práci musíme počítat s takovouto ztrátou životů, a to je nepřijatelné," dodal.

Jen v loňském roce se v napadené porodnici narodilo 16 000 dětí a patřila k největším projektům MSF tohoto typu na světě, uvedla agentura AFP.

Dvanáctého května tři ozbrojenci zaútočili na porodnici vedenou MSF v nemocnici ve čtvrti na západě Kábulu, kterou obývají příslušníci šíitské etnické menšiny Hazárů. K útoku, který šokoval celou zemi, se nikdo nepřihlásil. Spojené státy připsaly odpovědnost teroristické skupině Islámský stát, která v minulých letech provedla několik útoků proti Hazárům.

Lékaři bez hranic se nyní snaží poskytnout podporu personálu, pomoci rodinám zabitých pacientek a hledají způsob, jak podpořit místní iniciativy s cílem zlepšit přístup obyvatel ke zdravotní péči. Zachovají také své zdravotnické programy v dalších pěti afghánských provinciích.

Za posledních 16 let bylo v Afghánistánu zabito 70 zaměstnanců a pacientů Lékařů bez hranic. V roce 2004 bylo zavražděno pět zaměstnanců organizace v provincii Badghís. Americké bombardování nemocnice Lékařů bez hranic v Kunduzu v roce 2015 připravilo o život 42 lidí.

Video: Útok na porodnici v Kábulu

2 minuty - Útok na porodnici | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

před 23 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

před 1 hodinou

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

Další zprávy