O útok v Kunduzu nás žádali Afghánci, zní z USA. Lékaři bez hranic hovoří o válečném zločinu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 5. 10. 2015 15:53
Znechucení. Takové výrazy zaznívají po sobotním leteckém útoku na nemocnici Lékařů bez hranic na severu Afghánistánu. Vláda v Kábulu incident hájí tím, že se uvnitř komplexu ukrývali příslušníci radikálního islamistického hnutí Tálibán. Podle generálního ředitele humanitární organizace je to přiznání k válečnému zločinu.
Požár uvnitř nemocnice Lékařů bez hranic v afghánském Kunduzu.
Požár uvnitř nemocnice Lékařů bez hranic v afghánském Kunduzu. | Foto: Reuters

Ženeva/Kábul/Washington - Američany o víkendový letecký úder v Kunduzu požádali Afghánci.

Ve Washingtonu to prohlásil generál John F. Campbell, jeden z čelných velitelů spojeneckých sil v Afghánistánu. Upřesnil tak dřívější informace, že šlo o leteckou podporu vojáků pod palbou. Terčem náletu se stala nemocnice. V jejich troskách zahynulo nejméně 12 zdravotníků a 10 pacientů.

Generální ředitel mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) Christopher Stokes na webu uvedl, že "je znechucen" vyjádřením, jímž afghánská vláda sobotní útok ospravedlňuje.

Z prohlášení podle Stokese vyplývá, že americké a afghánské jednotky vědomě bombardovaly nemocnici kvůli tvrzením, že se uvnitř ukrývají příslušníci hnutí Tálibán a útočí odtud na afghánské vojáky a civilisty.

"Toto prohlášení svědčí o tom, že afghánské a americké síly se společně rozhodly srovnat se zemí plně funkční nemocnici - s více než 180 zaměstnanci a pacienty uvnitř - kvůli tvrzením o přítomnosti bojovníků Tálibánu," uvádí organizace Lékaři bez hranic. "To se rovná přiznání k válečnému zločinu. Je to zcela v protikladu k původním snahám americké vlády útok banalizovat jako 'vedlejší ztráty'."

"Vedlejší ztráty v nedalekém zdravotnickém zařízení"

Afghánské vládní síly, podporované zahraničními vojsky, stále bojují o významné město Kunduz na severu země, jehož se minulé pondělí zmocnil Tálibán. Afghánská armáda většinu Kunduzu, kde žije 300 000 lidí, v průběhu týdne získala zpět, bojovníci Tálibánu se ale pořád ukrývají v některých budovách a pokračují v palbě.

Mluvčí americké armády Brian Tribus v sobotu připustil, že v rámci bojů proti Tálibánu se v Kunduzu uskutečnil útok, který mohl mít za následek "vedlejší ztráty v nedalekém zdravotnickém zařízení".

Lékaři bez hranic jsou přesvědčeni, že nemocnici bombardovaly síly NATO vedené Američany.

USA sdělily, že incident vyšetřují. Podle NATO vyšetřování potrvá řádově dny. Lékaři bez hranic žádají nezávislé mezinárodní vyšetřování.

Při náletu, který trval více než hodinu od sobotních 02:00 místního času, byly rovněž desítky lidí zraněny. "Nemocnice byla opakovaně zasahována přesně mířenými leteckými útoky... Žádný zaměstnanec přitom před americkým leteckým útokem nehlásil boje v nemocničním komplexu," podotkla organizace MSF na svém twitterovém účtu.

Po náletu Lékaři bez hranic stáhli většinu svých zaměstnanců z oblasti, někteří ale zůstali a ošetřují zraněné na jiných klinikách. Podle MSF byla zničená nemocnice klíčovým zařízením pro tisíce pacientů v Kunduzu i v dalších částech severního Afghánistánu.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Tenista Jiří Veselý postoupil na antukovém turnaji v Kitzbühelu hladce do druhého kola. Na úvod vyřadil Ernestse Gulbise z Lotyšska 6:4, 6:1.

Tenisový turnaj mužů v Kitzbühelu (antuka, dotace 481.270 eur):

Dvouha - 1. kolo:

Veselý (ČR) - Gulbis (Lot.) 6:4, 6:1, Martínez (Šp.) - Pouille (Fr.) 6:3, 6:7 (4:7), 6:4.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 27 minutami

Do čela jihomoravské kandidátky dosadilo vedení ČSSD Onderku, 14 kandidátů z ní odešlo

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Upozornil na to Deník N. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala.

Centrální vedení na místo lídra dosadilo statutárního místopředsedu ČSSD Romana Onderku namísto Břetislava Štefana, pro něhož hlasovalo 85 procent členů jihomoravské organizace. Dalším zásahem bylo posunutí Kateřiny Valachové na vyšší pozici, konkrétně na druhou za Onderku.

"Důvodem je nerespektování vnitrostranické demokracie. Vznikal tady u nás tým, který chtěl lidem ukázat, že sociální demokracie se dokáže modernizovat a komunikovat jinak. Jižní Morava měla být symbolem pozitivní změny. Chtěli jsme udělat změnu bez okoukaných tváří a otřepaných frází," řekl ČTK Štefan.

Spolu s ním kandidátku opustilo dalších 13 lidí, mimo jiné starosta Kunštátu Zdeněk Wetter, místostarosta Boskovic Petr Malach nebo vědkyně a vysokoškolská pedagožka Helena Pluháčková.

Roman Onderka, bývalý brněnský primátor, na krajské kandidátce úplně chyběl, vedení strany jeho dosazení do čela kandidátky zdůvodnilo tím, že na tomto místě mají v krajích stát lidé s největší šancí na získání důvěry voličů.

Na kandidátce nyní zůstalo 20 kandidátů.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Dálnice D8 je kvůli nehodě uzavřená, jeden vůz skončil v příkopu, čtyři lidé jsou zranění

Dálnice D8 je na 42. kilometru ve směru na Německo zavřená kvůli nehodě automobilu, který se převrátil přes střechu a skončil v příkopu. Komunikace bude policejního webu uzavřená zhruba do 21:00. Čtyři lidé jsou lehce zraněni, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

"Osoby odvezla záchranná služba do nemocnic," doplnil mluvčí. Na místě podle něj zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby, který se vrátil prázdný zpět na základnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy