Královna Alžběta II. vládla 70 let. V čele Spojeného království stála za Winstona Churchilla i Borise Johnsona, celkem zažila patnáct britských premiérů. Na několik dní ještě i novou předsedkyni vlády Liz Trussovou.
Králem se stal po smrti Alžběty II. její nejstarší syn Charles. Ten zůstane ve čtvrtek s Camillou, královnou manželkou, ve Skotsku. V pátek se vrátí do Londýna a vystoupí s projevem k národu. Byl nejstarším a nejdéle působícím následníkem trůnu. Ve věku 73 let bude nejstarším člověkem, který se kdy stal britským králem.
Následníkem trůnu se nyní stal Charlesův 40letý syn William, který má nově titul vévoda z Cornwallu, jeho manželka Katherine pak vévodkyně z Cornwallu.
Královský palác ve čtvrtek odpoledne informoval, že lékaři jsou znepokojení královniným zdravotním stavem. Do zámku Balmoral se sjeli její nejbližší, až po oficiálním oznámení královnina skonu přijel Williamův mladší bratr, princ Harry.
Policie střežící zámek požádala lidi, kteří tam v posledních hodinách přišli, aby místo opustili. Na místě vládne opravdový klid, uvedl zpravodaj televize Sky News.
Britská královská rodina významného člena ztratila naposledy loni v červnu, kdy ve věku 99 let zemřel Alžbětin manžel, princ Philip. Nyní truchlí znovu. Pro její členy to znamená, že jejich oficiální povinnosti budou zrušeny a vlajky na královských rezidencích a vládních budovách byly staženy na půl žerdi.
Královnino tělo bude převezeno do její rezidence Holyrood v Edinburghu. V tamní katedrále se v pátek nebo v sobotu uskuteční bohoslužba za účasti královské rodiny. Do Londýna bude rakev převezena vlakem, uvedla televize NBC na svých internetových stránkách.
Královna měla v posledních měsících nespecifikované zdravotní potíže, které britská média popisovaly jako "problémy s pohybem". Omezila vystoupení na veřejnosti a naposledy o víkendu odřekla účast na skotských hrách v městečku Braemar. Tento týden měla náročný program související s výměnou na postu premiéra.
"Truchlíme nad ztrátou milované"
Svůj smutek nad úmrtím královny již vyjádřila řada světových lídrů i dalších významných osobností. Prezident Miloš Zeman i další čeští politici přijali zprávu o čtvrtečním úmrtí britské královny Alžběty II. s hlubokým zármutkem. Ocenili její celoživotní oddanost britské monarchii, pracovitost i nesmírnou pokoru, s níž sloužila své vlasti.
"Její oddaná služba monarchii, nesmírná pokora a vznešenost zůstane navždy v našich srdcích," uvedl Zeman v prohlášení, které Hrad večer zveřejnil na Twitteru.
"Jsem hluboce zarmoucen smrtí Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Srdečnou a upřímnou soustrast královské rodině a britskému lidu a lidu Společenství národů," napsal premiér Petr Fiala (ODS). K úmrtí Alžběty se vyjádřil i bývalý český prezident Václav Klaus, který se s ní osobně setkal. "Byla svým životem i chováním konstantou našich životů i symbolem světa odcházejícího," uvedl.
"Alžběta II. zůstane v paměti jako vzor oddanosti panovníka své zemi a podřízení blahu a potřebám své země," uvedla šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Podle šéfa senátu Miloše Vystrčila (ODS) byla královna symbolem kontinuity a stability, král Charles má podle něj před sebou náročný úkol.
Její královská výsost Alžběta II. zůstane v paměti všech jako vzor oddanosti panovníka své zemi a podřízení blahu a potřebám své země. Obdivovala jsem ji.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) September 8, 2022
Moje myšlenky a účast patří všem členům rodiny i občanům Velké Británie a Commonwealthu.
Královna ctila tradice a pravidla, zároveň byla nesmírně lidská, milá a neformální, řekl Alexandr Vondra. S Václavem Havlem byl v Británii v březnu roku 1990.
Podle britské premiérky Liz Trussové byla Alžběta II. skálou, na které byla vystavěna moderní Británie. Zprávou o její smrti jsme zdrceni, uvedla. Smutek vyjádřil i předchůdce Trussové Boris Johnson, podle něj je úmrtí královny nejsmutnějším dnem v zemi. "Královna se zdála nesmrtelnou a obávám se, že jsem uvěřili, že tu bude napořád," uvedl.
Bývalý britský premiér John Major ocenil Alžbětinu sedmdesátiletou službu a oddanost národu. "V tomto hlubokém smutku stojíme ruku v ruce s královskou rodinou a truchlíme nad ztrátou milované," řekl. Královně vzdal hold i arcibiskup z Canterbury Justin Welby, ocenil také její jasné myšlení, schopnost pozorného naslouchání, zvídavou mysl, humor a mimořádnou laskavost.
"Bylo mi ctí sloužit jí jako premiérka. Naše myšlenky jsou teď s celou královskou rodinou. Bůh ochraňuj krále," uvedla bývalá premiérka Británie Teresa May. Kondolence vyjádřili i Tony Blair a David Cameron, další někdejší premiéři.
Alžběta II. byla víc než panovnice, definovala éru, uvedl prezident USA Joe Biden. Královna byla podle něj zdrojem hrdosti pro generace Britů. Bidenův předchůdce Donald Trump označil Alžbětu za skvělou ženu. Králi a celému britskému národu kondoloval i španělský král Filip.
Her Majesty Queen Elizabeth II embodied the British nation’s continuity and unity for over 70 years. I remember her as a friend of France, a kind-hearted queen who has left a lasting impression on her country and her century.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) September 8, 2022
Francouzský prezident Emmanuel Macron sdělil, že si bude královnu pamatovat jako přítelkyni Francie. Kanadský premiér Justin Trudeau přijal zprávu o smrti Alžběty s těžkým srdcem. Královna podle něj bude navždy důležitou součástí kanadské historie.
"Královna Alžběta II. psala historii a těšila se nejvyšší úctě v celém světě," napsal v kondolenci německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Smutek nad smrtí královny vyjádřil i německý kancléř Olaf Scholz, který vyzdvihl Alžbětin smysl pro humor.
Podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové byla královna pro všechny vzorem. Hluboký zármutek vyjádřil na Twitteru i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho ruský protějšek Vladimir Putin.
My deepest condolences to the @RoyalFamily, the people of the UK & the entire Commonwealth. Queen Elizabeth II.’s seven decades of steadfast leadership & dedication to the service to her country through many global changes have made her a role model & an inspiration for us all.
— Zuzana Čaputová (@ZuzanaCaputova) September 8, 2022
Papeže Františka hluboce zarmoutila smrt britské královny Alžběty II. V kondolenčním vzkazu novému králi Charlesovi III. vyzdvihl "velkorysou službu (britskému) národu a Společenství, příkladnou oddanost úkolům, pevné svědectví víry v Ježíše Krista" zesnulé panovnice.
Na počest Alžběty II. bude ve čtvrtek v noci svítit Petřínská rozhledna v britských barvách, uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Královna navštívila Prahu v roce 1996. Oproti tomu Eiffelova věž v Paříži na počest královny ve čtvrtek v noci zhasla světla.