Kdo všechno hledá lék na koronavirus: Thajští doktoři hlásí, že vyléčili pacientku

Jana Václavíková Jana Václavíková
3. 2. 2020 13:38
Novému koronaviru s názvem 2019-nCov už v Číně podlehlo přes 300 lidí, dalších více než 17 tisíc je nakažených. Vědci proto pracují na vakcíně, která by šíření nemoci a vysoký počet úmrtí v budoucnu zastavila. Podívejte se, kdo všechno vakcínu vyvíjí a kdy by se novými protilátkami mohlo začít očkovat. Mezitím thajští doktoři zaznamenali úspěch v léčbě díky kombinaci léků na HIV a chřipku.
Foto: Reuters

Proč trvá vývoj tak dlouho?

Vývoj vakcín je drahý a zabere dlouhou dobu kvůli předběžnému testování na zvířatech a lidech. Až poté se látka může uvolnit do prodeje. Doba testování trvá většinou nejméně rok. "Problém je, že se nemůžete z bezpečnostních důvodů vyhnout testování ani ho zkrátit," uvedl pro deník Washington Post Peter Jay Hotez z texaské Dětské nemocnice pro vývoj vakcín. 

Vědci si stěžují také na systém, kvůli kterému ve chvíli, kdy se nákaza dostane pod kontrolu, přestane být o vakcíny zájem. A to i v případě, kdy hrozí, že se epidemie v budoucnu vrátí. Například Hotez spolu se svým týmem vyrobil vakcínu proti viru SARS. Jenže tehdy už virus neohrožoval nikoho na životě, a tak vědci nedostali peníze na testování, které by vedlo ke schválení vakcíny.

Podle Hoteze by přitom jejich vakcína proti SARS mohla fungovat i na současný koronavirus. "Kdybychom dokázali získat peníze, mohli jsme mít už hotovou první fázi testování. Možná jsme už teď mohli v Číně očkovat," tvrdí.

 

Právě se děje

Další zprávy