Legendární jednotky Gurkhů posílí ženy

Red.,čtk
8. 7. 2007 16:28
Britská vláda si dala inzerát - hledá bojovnice
Libanonský voják pozoruje palestinský uprchlický tábor Nahr Bárid zahalený do dýmové clony
Libanonský voják pozoruje palestinský uprchlický tábor Nahr Bárid zahalený do dýmové clony | Foto: Reuters

Káthmándú - Legendární Gurkhy, vysloužilé nepálské vojáky sloužící tradičně v britské armádě, časem posílí ženské bojovnice.

Více než 1500 nepálských žen se zapsalo na bojový výcvik u soukromých firem v naději na kariéru poté, co britská armáda projevila po necelých dvou stoletích zájem o jejich začlenění do oddílů Gurkhů. Uvedla to agentura Reuters.

Británie vydala za tímto účelem tento měsíc inzerát v nepálských novinách s výzvou, aby se přihlásily případné zájemkyně o službu v armádě.

První žena v jednotce? Do dvou let

Gurkhové, dominující národnost z úpatí nepálských hor, kteří jsou známí svými nelítostnými bojovými schopnostmi, slouží v britské armádě od roku 1815. Doposud bylo povoleno se do jejich řad hlásit jen mužům.

"Mezi ženami je o nábor velký zájem a bude ještě vyšší," říká Prem Prakáš Nemwang, vysloužilý Gurkha, který vede výcvikový kurz východně od nepálské metropole Káthmándú. Reuters počet zájemkyň odhadla poté, co zkontaktovala pěti největších firem provádějících bojový výcvik.

Foto: Aktuálně.cz

Představitelé britské armády uvádějí, že podmínky přijetí se teprve musejí stanovit a že nábor může zabrat nějaký čas. Není ani jasné, kolik žen má nakonec stejnokroje obléknout.

Ročně rekrutují Britové 230 gurkhských mužů. "Prozatím je příliš brzy na to, abychom řekli, kdy možná zaměstnáme první nepálskou ženu v britské armádě, ale je nepravděpodobné, že to bude v průběhu příštích dvou let," oznámila armáda minulý týden v prohlášení. 

Ženy: Je to příležitost

Kandidátky na službu v armádě uvádějí, že nabídka stojí za to, aby se o nástup pokusily. "Vím, že to je velmi dobré pro mou kariéru. Chci být vojačkou v britské armádě," řekla devatenáctiletá Bunita Gurungová, která podstupuje výcvik v městě Pókhara na západě Nepálu. Dívka, která studuje manažerství, se inspirovala u svého otce, který je bývalým příslušníkem britské Gurkhské brigády.

Foto: Reuters

Dvacetiletá vysokoškolská studentka Sirdžana Ranaová sdělila, že by po studiích vydělávala v Nepálu sotva 150 dolarů měsíčně (3200 korun). Pokud by ale vstoupila nyní do britské armády, její příjmy by mohly být desetkrát vyšší. "Je to pro nás první příležitost a první je vždycky příznivá. Nechci to prošvihnout. Chci si vybudovat vlastní kariéru a vést nezávislý život bez závislosti na druhých," prohlásila Ranaová.

Hornatý Nepál, který je vklíněný mezi Čínu a Indii, je jednou z deseti nejchudších zemí světa. Maoistické povstání a politické nepokoje v nedávné minulosti přinesly zkázu místnímu průmyslu a obchodu. Finance posílané domů Nepálci pracujícími v zahraničí, včetně Gurkhů, dosahují ročně hodnoty 1,1 miliardy dolarů.

V brigádě Gurkhů v britské armádě je kolem 3400 Nepálců, kteří slouží i v Iráku, v Afghánistánu a na Balkánském poloostrově.

 

Právě se děje

Další zprávy