Le Penová láká Mélenchonovy voliče. Musíme zablokovat Macrona, vyzvala ve videoposelství

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 4. 2017 23:08
Marine Le Penová se snaží dostat na svou stranu voliče neúspěšného prezidentského kandidáta Jeana-Luca Mélenchona. Přestože je sama představitelkou krajní pravice a Mélenchon byl naopak velmi levicově orientovaný, snaží se najít společné cíle a oslovit jeho podporovatele. Shodnou se například v přístupu k Evropské unii. "Obracím se na voliče hnutí Nepodrobené Francie, abych jim řekla, že dneska je nutné zablokovat Emmanuela Macrona," řekla ve videoposelství.
Marine Le Penová.
Marine Le Penová. | Foto: Reuters

Paříž - Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová, která kandiduje na hlavu státu, v pátek vyzvala voliče radikální levice, aby "zatarasili" cestu k prezidentské funkci jejímu centristickému soupeři Emmanuelu Macronovi. Oba politici se střetnou v rozhodujícím druhém kole voleb 7. května.

V prvním kole volilo kandidáta radikální levice Jeana-Luka Mélenchona přes 19 procent zúčastněných voličů. Mélenchon odmítl dát svým stoupencům doporučení koho volit a valná část z nich se patrně druhého kola hlasování vůbec nezúčastní. Podle agentury AFP si odmítají vybrat "mezi morem a cholerou". Zatímco Le Penová je pro mnohé z nich extrémně pravicová, Macron je prý zase extrémně liberální.

Le Penová se snaží Mélenchonovy příznivce nalákat na to, co je v jejím a co bylo v jeho programu více méně společné: zejména ochranářská opatření před příliš otevřenou Evropskou unií.

"Obracím se na voliče hnutí Nepodrobené Francie, abych jim řekla, že dneska je nutné zablokovat Emmanuela Macrona," prohlásila Le Penová ve videoposelství s tím, že Macronův projekt je přesným opakem toho, pro co hlasovali oni v prvním kole.

Le Penová připustila, že s Mélenchonem má i rozpory, ale dodala, že nyní musejí jít rozepře stranou a že je možné o tom, co mají ve svých cílech rámcově společné, po volbách jednat.

Někteří činitelé Mélenchonova hnutí se ale nechali slyšet, že na pábení Le Penové se nenechají nalákat. Jeden z nich zdůraznil, že jedním ze znaků "nepodrobených" je odmítání fašismu.

Podle agentury Reuters by měl dle průzkumů Macron ve druhém kole Le Penovou porazit a získat šedesát procent hlasů voličů.

Další neúspěšný uchazeč z prvního kola, centrista Jean Lassalle, dnes Francouze vyzval, aby do urny vhodili prázdnou obálku, tedy nehlasovali ani pro Macrona, ani pro Le Penovou. Lassalle v prvním kole získal 1,21 procenta hlasů.

V Paříži vyšli demonstranti do ulic. Nechtějí Le Penovou za prezidentku Francie | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Šéf polského agrárního hnutí a novinář prý byli špehováni programem Pegasus

Šéf polského konzervativního agrárního hnutí AgroUnia Michal Kolodziejczak a novinář Tomasz Szwejgiert, který napsal knihu o ministrovi vnitra ve vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, jsou dalšími oběťmi špehování za pomoci izraelského počítačového programu Pegasus. Dnes o tom podle agentury AP informovala kanadská analytická skupina Citizen Lab.

Už v uplynulých týdnech vyšlo najevo, že izraelský program Pegasus, který napadá mobilní telefony a je podle svého výrobce primárně určen pro odhalování teroristů a zločinců, byl v Polsku použit proti třem lidem. Jde o právníka, prokurátorku a senátora - všichni jsou kritiky Práva a spravedlnosti. AP uvádí, že šlo o první potvrzené případy, kdy nástroj využívaný represivními režimy byl nasazen v Evropské unii. Zjištění vedlo ke zřízení vyšetřovací komise v polském Senátu ovládaném opozicí; tato komise však nemá žádné pravomoci.

před 4 hodinami

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Další zprávy