Evropská unie odolává útoku populistů, kteří ji chtějí zničit. Ani po Francii ale ještě nemá vyhráno

Ondřej Houska Ondřej Houska
25. 4. 2017 20:05
Evropští politici si oddechli – kandidátka krajní pravice Marine Le Penová se zřejmě nestane francouzskou prezidentkou. Po šoku z výsledků britského referenda o brexitu a po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem mnozí prorokovali nástup protievropských sil napříč Evropou. Zatím tomu ale nic nenasvědčuje. Zastánci Evropské unie nicméně stále nemají vyhráno. I kdyby Emmanuel Macron, který s Le Penovou postoupil do druhého kola prezidentských voleb, skutečně vyhrál, čeká ho vyjednávání v parlamentu.
Emmanuel Macron při svém projevu po prvním kole prezidentských voleb.
Emmanuel Macron při svém projevu po prvním kole prezidentských voleb. | Foto: Reuters

Paříž/Berlín - Politici napříč Evropou kvůli francouzským prezidentským volbám porušili staré zvyklosti. Hned po oznámení výsledků prvního kola hlasování spěchali s gratulací a podporou pro centristu Emmanuela Macrona.

"Všechno dobré do příštích dvou týdnů," vzkázala mu prostřednictvím svého mluvčího německá kancléřka Angela Merkelová. A zdaleka nebyla sama.

Lídři ostatních zemí Evropské unie nebo evropských institucí za normálních okolností s gratulacemi čekají až na konečné výsledky voleb. Ty budou ve Francii známy 7. května po druhém kole hlasování.

Nezvyklý postup jen vypovídá o mimořádném významu voleb ve Francii.

"Jejich výsledek je pro Německo důležitější než to, jak dopadnou zářijové parlamentní volby přímo v Německu," tvrdí komentátor serveru Politico Florian Eder.

To, koho Francouzi zvolí, bude ostatně klíčové i pro ostatní státy EU.

U Macrona vlály evropské vlajky

Politici v Evropě si oddechli, protože do Elysejského paláce, sídla francouzského prezidenta, má nakročeno proevropský Emmanuel Macron. Šance, že by ho radikální odpůrkyně EU Marine Le Penová ještě dokázala předstihnout, jsou považovány za velmi malé.

Macron kritizuje některé nedostatky ve fungování unie, ale zároveň se jasně hlásí k zásadnímu významu evropské integrace pro Francii a celou Evropu.

Na jeho předvolebních shromážděních vlály vedle francouzských i evropské vlajky. Le Penová chce naopak s EU skoncovat.

Strach z populismu

Evropská unie sice není jediným tématem francouzských voleb, jejich konečný výsledek by ji ale mohl zásadně změnit.

Po loňském šoku z britského referenda o brexitu a zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem řada komentátorů prorokovala, že Evropa letos zažije další tvrdé otřesy. Mysleli tím březnové nizozemské parlamentní volby, nynější hlasování ve Francii a možný nástup populistů v Německu.

Zatím se ale nic z toho nesplnilo. Krajně pravicový Geert Wilders získal v Nizozemsku podstatně méně hlasů, než mu předpovídaly průzkumy. A ve Francii stojí krok od zvolení unijní zastánce Macron.

Německá strana Alternativa pro Německo v průzkumech ztrácí a momentálně se věnuje hlavně vnitrostranickým soubojům, které "požírají" vlastní lídry. Posouvá se taky stále víc na krajní pravici, roli v ní mají i většinou nepřijatelní sympatizanti neonacistů.

A dosavadní velký kritik EU Donald Trump jako by obracel: unii začal veřejně oceňovat a chválit.

Je tak možné, že unie přečká hrozící nástup těch, kteří ji chtějí zničit. Diplomaté otevřeně říkají, že v takovém případě přijdou členské země v čele s Německem a Francií s návrhy na posílení evropské integrace.

Česko pak bude stát před otázkou, zda je podpořit, nebo ne. A jaké zisky a náklady pro něj zvolený postoj bude mít.

Není ještě vyhráno

Řada analytiků však upozorňuje, že proevropské síly rozhodně nemají vyhráno. V prvním kole francouzských voleb hlasovala skoro polovina lidí pro euroskeptiky.

I za předpokladu, že se Macron skutečně stane francouzským prezidentem, není zdaleka jisté, že dá v červnových parlamentních volbách dohromady vládní většinu. V takovém případě by Francii hrozilo pět let hádek, politické nestability a paralýzy.

V lidech by jen posílil pocit, že politici nejsou schopni nic ze svých slibů splnit.

"Macronovým úkolem bude zastavit radikalizaci francouzské politiky," píše analytický server Eurointelligence. "Je možná poslední šancí liberálů na reformu Francie a EU. Když neuspěje, umete cestu Le Penové, a možná dokonce Jeanu-Lucu Mélenchonovi (kandidát krajní levice - pozn. red.)," varuje server.

Pokud umírnění politici nebudou schopni řešit to, co lidé vnímají jako hlavní problémy svých zemí, dají možná voliči příště šanci populistům.

Proč je nadávka "pražská lumpenkavárna" urážkou prostého lidu? Odpovědi nabídne filozof a teolog Tomáš Halík v prvním díle pořadu DVTV Apel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 15 minutami

Na horách na východě Česka může do pátku napadnout až 25 centimetrů sněhu za den

Na horách ve východní polovině Česka bude sněžit i v následujících dvou dnech. V polohách nad 800 metrů nad mořem v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji napadne ve středu a ve čtvrtek až 25 centimetrů sněhu za den, informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Již dříve uvedl, že sněhové přeháňky budou na Moravě a ve Slezsku po celý dnešek, a to i v nižších polohách. Vzhledem k tomu tam lze podle meteorologů předpokládat komplikace v dopravě.

Meteorologové uvedli, že v polohách nad 600 metrů nad mořem ve východní polovině země dnes napadne pět až 15 centimetrů sněhu a v dalších dvou dnech nad 800 metrů nad mořem deset až 25 centimetrů sněhu za den. Upozornění před novým sněhem na středu a čtvrtek platí zejména pro vyšší polohy v okresech Jeseník, Šumperk, Zábřeh, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Vsetín, Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov a Třinec.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Komunisté chtějí jednat s lídry ANO o toleranční smlouvě ještě v úterý. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa lze očekávat její vypovězení

Zdroj: ČTK
Další zprávy