Štrasburk - Francouzská krajně pravicová strana Národní fronta čelí nařčení z podvodu.
Strana údajně z peněz - jež Evropský parlament (EP) dává svým členům na asistenty - platila dvěma desítkám lidí za práci, která s činností EP nesouvisí.
Předseda europarlamentu Martin Schulz se už s žádostí o prošetření případu obrátil na unijní Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).
Šéfka Národní fronty Marine Le Penová nařčení odmítla.
Sedm a půl milionu eur
"Asistenti placení Evropským parlamentem musejí vykazovat práci přímo související s výkonem parlamentního mandátu," píše se v prohlášení europarlamentu.
V dokumentech strany nicméně dvacítka asistentů figurovala na národní úrovni.
Schulz už o kauze informoval i francouzskou ministryni spravedlnosti Christiane Taubiraovou. Očekává se, že protikorupční úřad zahájí šetření a svá zjištění pak předá právě francouzské prokuratuře.
Podle parlamentního zdroje serveru EU Observer si úřad posvítí na zhruba 7,5 milionu eur (přes 204 milionů korun).
Le Penová nařčení odmítá
Le Penová na Twitteru napsala, že hodlá proti "falešnému obvinění" podat stížnost.
Místopředseda strany Florian Philippot k podezřením - rovněž na mikroblogovací službě - uštěpačně poznamenal, že "Schulz má v zásadě pravdu", protože "naši asistenti nepracují pro Evropskou unii, ale proti ní".
Nesrovnalosti se podařilo odkrýt kvůli uvedeným adresám. Až na jednoho totiž všichni asistenti uvedli adresu sídla Národní fronty v Nanterre, namísto místní adresy jejich europoslaneckých kanceláří.
"Podle organigramu Národní fronty určití asistenti nepracují pro členy, se kterými uzavřeli pracovní smlouvy,“ uvedl EP v pondělním prohlášení.
Protiunijní a protiimigrační Národní fronta má v Evropském parlamentu 22 poslanců včetně své předsedkyně Marine Le Penové.
Z některých průzkumů vychází jako strana s nejsilnější voličskou podporou ve Francii. Těží z nespokojenosti se socialistickým prezidentem Francoisem Hollandem a vysokou nezaměstnaností.