Francouzskou pravici povede bývalý prezident Sarkozy

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 11. 2014 22:47
Bývalý šéf Elysejského paláce získal při volbě předsedy strany UMP 64,5 procenta hlasů.
Nicolas Sarkozy
Nicolas Sarkozy | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský opoziční pravicový Svaz pro lidové hnutí (UMP) si za svého předsedu zvolil někdejšího francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Bývalý šéf Elysejského paláce získal 64,5 procenta hlasů, ukázaly podle agentury Reuters oficiální výsledky internetového hlasování. Sarkozy tak učinil další krok na cestě k nové kandidatuře na prezidenta. Výsledek dnešního hlasování je ale méně přesvědčivý, než někteří očekávali.

Před deseti lety, kdy si Sarkozy zatím naposledy zajistil post šéfa UMP, získal 85 procent odevzdaných hlasů. Pravicová formace ho v roce 2007 vynesla do Elysejského paláce, kde ho v roce 2012 vystřídal nynější prezident, socialista François Hollande. Ten si ale u voličů nyní stojí natolik špatně, že bude pravděpodobně vyřazen v prvním kole prezidentských voleb šéfkou protievropských nacionalistů Marine Le Penovou.

Podle dosavadních průzkumů veřejného mínění má Sarkozy velkou šanci Le Penovou ve druhém kole porazit. Předtím však bude třeba, aby sjednotil vnitřně rozpolcenou stranu UMP, která nemá jasný program. Dále bude muset vyhrát v primárkách, které se plánují na rok 2016, tedy rok před prezidentskými volbami.

Vítězství Sarkozyho v dnešním hlasování se všeobecně očekávalo. Podle řady pozorovatelů bylo klíčové především to, jak velkou podporu se mu podaří získat. Pokud by to bylo méně než 60 procent, šlo by podle některých politologů o neúspěch. Někteří příznivci přitom počítali s výsledkem i přes 70 procent. Konečný výsledek podle agentury AFP naznačuje, že pokud jde o Sarkozyho návrat do politiky, zůstává řada stoupenců pravice zdrženlivá.

O novém šéfovi UMP rozhodovalo zhruba 58 procent z 268.000 stoupenců tohoto pravicového uskupení přes internet. Hlasování narušili hackeři, nešlo však podle AFP o vážný útok. Sarkozyho rivaly byli Bruno Le Maire a Hervé Mariton, kteří získali zhruba 29,2 procenta, respektive 6,3 procenta hlasů.

Devětapadesátiletý Sarkozy označil dnešní výsledek za "nový začátek" pro UMP. Od příštího týdne se chce setkávat s "hlavními představiteli" s cílem vytvořit "podmínky pro širší shromáždění", uvedl také ve sdělení na komunitní síti Facebook.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy