New York - Západ nemůže obviňovat a odsuzovat syrský režim bez důkazů. Ve Valném shromáždění OSN to dnes řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, když hovořil o nasazení chemických zbraní v Sýrii.
Zopakoval tak předchozí pozici Moskvy, která nesdílí přesvědčení Západu, že srpnový chemický útok u Damašku spáchal syrský režim.
Rusko tvrdí a snaží se také dokázat, že je za tímto útokem syrská opozice. Případ už v srpnu vyšetřovali inspektoři OSN. Nyní jsou v Sýrii znovu a prověřují sedm dalších údajných chemických útoků.
Lavrov řekl, že vyšetřování v Sýrii musí být nestranné a jeho výsledek musí prověřit Rada bezpečnosti OSN, která se bude řídit "výhradně fakty, nikoli obviněními nebo domněnkami".
"Je nepopiratelné, že v Sýrii byly použity chemické zbraně, avšak to nikomu nedává právo obviňovat a odsuzovat," řekl ministr.
U Damašku při chemickém útoku z 21. srpna dle USA a opozice zahynuly stovky lidí. Inspektoři ve zprávě o tomto incidentu napsali, že byl použit sarin, avšak nikoho konkrétního z útoku neobvinili.
Z množství použitých látek se ale dá dle západních států usuzovat, že viníkem musí být jedině režim, který má chemické zbraně stále pod kontrolou. O šetření dalších útoků inspektoři chtějí sepsat zprávu do konce října.
Rusko po útoku z 21. srpna navrhlo, aby se Sýrie zbavila chemických zbraní, na což Damašek přistoupil. Požádal o přistoupení k úmluvě o zákazu chemických zbraní a poskytl seznam míst, kde zbraně uskladňuje a vyrábí.
Dle rusko-amerického plánu bude možné chemické zbraně zlikvidovat do půlky příštího roku, bude-li Sýrie spolupracovat.
V Radě bezpečnosti OSN se bude v noci na sobotu hlasovat o rezoluci, která má nasazení chemických zbraní v Sýrii odsoudit a umožnit dohled na jejich zničení. Poprvé od začátku syrského konfliktu se na znění rezoluce o Sýrii dohodli všichni stálí členové RB OSN.