Biškek - Buď sbohem, prapore, z hvězd a pruhů... Tak nějak by mohla začínat píseň, kterou v těchto dnech usilovně hledají odpůrci americké vojenské přítomnosti v Kyrgyzstánu.
Jak informuje agentura Reuters, skupina lidskoprávních aktivistů v této středoasijské republice organizuje soutěž o nejlepší hudebně zpracovaný protest proti americké letecké základně Manas, která byla severně od Biškeku zřízena v roce 2001.
"Oslovili jsme rockery i rappery. Odměny (za oceněné protestsongy) se pohybují od dvou set do jednoho tisíce dolarů," řekl Igor Trofimov, který stojí v čele kampaně sdružující zatím jen několik desítek lidí.
Vítěz soutěže také získá právo vystoupit na plánované protestní akci před budovou amerického velvyslanectví v Biškeku v dubnu. Kdo projekt sponzoruje, Trofimov nespecifikoval.
Vláda: Základnu potřebujeme
Základna Manas byla zřízena při stejnojmenném biškekském mezinárodním letišti na sklonku roku 2001 v souvislosti s americkou vojenskou operací Trvalá svoboda v Afghánistánu.
V současné době představuje jednu z klíčových opor americké vojenské přítomnosti v regionu, kyrgyzští aktivisté ale místní vládu vyzývají, ať ji nechá uzavřít. A přestože protesty, jako je ten Trofimovův, jsou malé, nacházejí podle agentury Reuters mezi kyrgyzskou veřejností rostoucí podporu.
Kyrgyzská vláda výzvy k vykázání amerických jednotek odmítá a poukazuje na důležitost základny Manas pro chudou postsovětskou zemi, která vedle americké hostí také ruskou vojenskou základnu.
Série incidentů
Na tom, že Američané v poslední době ztrácejí u lidí v Kyrgyzstánu sympatie, se podepsala i série incidentů na základně. Nejvíce utkvěly v paměti dva, k nimž došlo předloni.
Při prvním z nich se na ranveji srazil Tupolev kyrgyzských státních aerolinií s 52 cestujícími a devítičlennou posádkou na palubě s americkým tankovacím letounem KC-135, který zrovna přistál.
Tupolev, který právě vzlétal a byl na cestě do Moskvy, ztratil při kolizi dvouapůlmetrovou část křídla, vzlet ale zvládl a vzápětí se i bezpečně vrátil. Americký stroj s tříčlennou posádkou a obří cisternou plnou paliva začal hořet a byl zničen. Jako zázrakem ale nikdo neutrpěl zranění.
Při druhém incidentu téhož roku zastřelil na základně americký voják kyrgyzského muže.