Voják USA je souzen v Římě. Zastřelil Itala v Iráku

Reuters, man
17. 4. 2007 9:33
Incident se odehrál u bagdádského letiště
Američtí vojáci při noční operaci v Bagdádu. Snímek byl pořízen přes přístroj pro noční vudění.
Američtí vojáci při noční operaci v Bagdádu. Snímek byl pořízen přes přístroj pro noční vudění. | Foto: Reuters

Řím - V nepřítomnosti obžalovaného dnes začal italský tribunál soudit amerického vojáka Maria Lozana.

Ten předloni v březnu zastřelil v Iráku agenta italské zpravodajské služby Nicolu Calipariho.

Indicent vyvolal spor i mezi americkým prezidentem Georgem Bushem a jeho do té doby velkým stoupencem, bývalým italským premiérem Silviem Berlusconim.

Jednapadesátiletý Calipari přišel o život, když převážel na bagdádské letiště italskou novinářku Giulianu Sgrenovou. Tu tehdy po několikatýdenním zadržování propustili iráčtí únosci.

Americký voják Mario Lozano byl u kontrolního stanoviště před letištem a po vozidle s Italy začal střílet. Calipariho zabil, Sgrenovou zranil.

Musel jsem střílet, říká voják

Američané tvrdili, že automobil nebyl označený jako spojenecký a před stanovištěm vůbec nezpomalil. Proto podle nich Lozano pálil v sebeobraně.

"Neměl jsem jinou možnost než střílet," řekl Lozano novinářům.

Podle italské verze ale Američané dopředu dostali informaci o tom, kdo v automobilu jede. Radikálnější kritici amerického postupu dokonce tvrdili, že střelba byla záměrná, protože Washington nesouhlasil s vyplácením výkupného za propuštění rukojmích.

O tom, že Lozano bude v Itálii trestně stíhán dnes rozhodl římský soudce. Proces má začít 17.dubna. Obžalovaný je viněn z úmyslného zabití a pokusu o zabití.

Američan do Říma nepřijede

Voják u soudu nebude. Spojené státy ho odmítly do Itálie vydat a ani nesdělily, kde v USA bydlí. V procesu jej však bude zastupovat italský obhájce.

Vdova po Caliparim se mezitím při loňských volbách dostala do italského Senátu. Dnešní rozhodnutí soudu označila za první krok na dlouhé cestě ke spravedlnosti.

Novinářka Sgrenová, která píše pro komunistický list Il Manifesto, řekla reportérům: "Nechceme dělat z Lozana obětního beránka, ale je třeba zjistit, co se stalo, proč a kdo za to nese zodpovědnost." 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pokud Sněmovna vysloví nedůvěru vládě, Zeman ji nechá do voleb vládnout v demisi

Prezident Miloš Zeman trvá na svém předchozím výroku, že by nechal do voleb dovládnout v demisi vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by jí Sněmovna začátkem června vyslovila nedůvěru. Frekvenci 1 dnes řekl, že to pokládá za nejlogičtější řešení. Opozici doporučil, aby se soustředila na volební kampaň a program a krátce před říjnovými sněmovními volbami nedělala podobné "vylomeniny".

Zeman řekl, že trvá na svém dřívějším vyjádření. "Nejlogičtějším postupem je nechat vládu dovládnout v demisi," uvedl. Sněmovna by měla z iniciativy koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN hlasovat začátkem června. Výsledek hlasování rozhodne postoj KSČM. "Já řekl i při jednání s opozičními předáky, že by se měli víc soustředit na kampaň a předvést své programy a kandidáty a nedělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře," prohlásil prezident.

Další zprávy