Kypr znovu zmírnil omezení pro pohyb peněz

ČTK ČTK
25. 4. 2013 23:20
Ministerstvo financí oznámilo, že podnikům zvýšilo limit pro zahraniční platby
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nikósie - Kypr opět o něco uvolnil omezení pohybu kapitálu, které před nedávnem zavedl, aby zamezil masovému výběru vkladů. Ministerstvo financí oznámilo, že podnikům zvýšilo limit pro zahraniční platby, které nevyžadují kontrolu a schválení kyperské centrální banky, z 20 000 na 500 000 eur (asi 12,8 milionu Kč).

Podnikatelé také v rámci země mohou volně převádět peníze do výše 300 000 eur. Cokoli nad tuto částku vyžaduje zvláštní dokumentaci, nikoli ale souhlas centrální banky.

Jednotlivcům země opět umožní převádět v rámci Kypru měsíčně až 10 000 eur (asi 259 000 Kč) místo dosavadních 3000 eur (asi 77 000 Kč). Zvýšila i celkovou měsíční částku pro zahraniční platby z 2000 na 5000 eur.

Kypr zavedl omezení pohybu kapitálu 28. března, když se dohodl s mezinárodními věřiteli na záchranném úvěru v objemu deseti miliard eur (asi 259 miliard Kč). Pro velké vkladatele ve dvou největších bankách to znamenalo, že část nákladů na pomoc zaplatí ze svého.

Během rozhodování o podobě mezinárodní pomoci byly banky na ostrově skoro dva týdny zavřené. Nikósie od té doby pravidla pro oběh peněz postupně uvolňuje.

V rámci nejnovějších kroků zvýšil Kypr částku, kterou si lidé mohou vzít s sebou do zahraničí, z 2000 na 3000 eur. Další restrikce, jako je například výběr hotovosti maximálně 300 eur denně, však nadále zůstávají v platnosti.

Způsob pomoci Kypru vyvolal obavy, že nalomí důvěru v banky v zemích na okraji eurozóny, které jsou nejvíce zasaženy dluhovou krizí. Francouzský člen vedení Evropské centrální banky (ECB) Benoit Coeure ale dnes řekl, že vklady z eurozóny od řešení kyperské krize neodtékají.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Škarek opustil kemp Islanders a zamířil na farmu

Český hokejový brankář Jakub Škarek se z tréninkového kempu New York Islanders přesunul na farmu do Bridgeportu. Devatenáctiletého odchovance Jihlavy, jehož si Islanders vybrali loni ve třetím kole draftu na 72. pozici, čeká první sezona v Severní Americe. V minulém ročníku chytal Škarek ve finské lize za Pelicans Lahti.

Škarek uzavřel loni v červenci s Islanders tříletou nováčkovskou smlouvu. Za Lahti odchytal 22 utkání s průměrem 2,45 obdržené branky na zápas, úspěšností zákroků 90,58 procenta a jednou udržel čisté konto. V sedmi duelech nastoupil i ve druhé nejvyšší finské lize za Peliitat Heinola.

Další zprávy