Rusko odpustí Kypru část miliardového dluhu

ČTK ČTK
8. 4. 2013 21:58
Podle Ruska zaplatí Kypr asi o desetinu méně než původně měl
Lidé stojí frontu u bankomatu, který se nachází vedle zavřené pobočky kyperské banky Laiki Bank v Nikósii.
Lidé stojí frontu u bankomatu, který se nachází vedle zavřené pobočky kyperské banky Laiki Bank v Nikósii. | Foto: Reuters

Hannover - Rusko se rozhodlo restrukturalizovat úvěr 2,5 miliardy eur (přes 64 miliard Kč), který v roce 2011 poskytlo Kypru, a přispět tak k řešení kyperských dluhových problémů.

Uvedl to v pondělí podle televize RT ruský prezident Vladimir Putin během návštěvy Německa.

"Na žádost Evropské komise jsme se rozhodli, že tento dluh restrukturalizujeme. Přispějeme tím k řešení kyperských potíží," uvedl Putin na společné tiskové konferenci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Kypr požádal o prodloužení splatnosti úvěru a o snížení úrokové sazby. Podle ruského ministra financí Antona Siluanova znamenají restrukturalizační požadavky Kypru odpis deseti procent dluhu.

Kypr se nedávno dohodl s mezinárodními věřiteli na záchranném úvěru v hodnotě deset miliard eur. V rámci této dohody bude muset zabavit část některých vkladů v kyperských bankách a zredukovat svůj přebujelý bankovní sektor. "Věříme, že je to izolovaný případ. Tyto metody pomoci z krize již v problémové eurozóně nebudou použity," řekl Putin.

 

 

Právě se děje

Další zprávy