Kypr prodává přebytečné zlato, aby se zachránil

ČTK ČTK
10. 4. 2013 18:30
Ekonomika země má letos klesnout o 8,7 procenta. K růstu se má vrátit až v r. 2015
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nikósie - Kypr prodá přebytečné zásoby zlata za přibližně 400 milionů eur (přes deset miliard Kč), aby pomohl financovat část svého záchranného programu.

Vyplývá to z předběžné verze posudku finančních potřeb země, kterou připravila Evropská komise. Mezinárodní věřitelé slíbili v březnu půjčit Kypru asi deset miliard eur, aby pomohli odvrátit státní bankrot této ostrovní země.

Podle předběžného hodnocení finančních potřeb Kypru, které obdržela agentura Reuters, má dalších 600 milionů eur Nikósii v průběhu tří let zajistit zvýšení daně z příjmů podniků a zisků z prodeje kapitálu.

Dalších 10,6 miliard eur Kypr získá z uzavření druhé největší banky v zemi Laiki a dalších transakcí.

Celkové finanční potřeby Kypru v období od 2. čtvrtletí letošního roku do 1. čtvrtletí 2016 činí 23 miliard eur. Eurozóna se na této částce bude podílet devíti miliardami eur.

Mezinárodní měnový fond (MMF) přidá jednu miliardu a Kypr sám si obstará 13 miliard eur, tvrdí také dokument.

Dosud se uvádělo, že ostrovní stát bude muset k mezinárodní pomoci z vlastních zdrojů zajistit skoro šest miliard eur.

EU a MMF očekávají, že ekonomika země letos klesne o 8,7 procenta. K růstu by se měla vrátit až v roce 2015.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy