Zhruba 200 obyvatel řecké části ostrova a 150 tureckých Kypřanů se sešlo v sobotu v jedné z ulic v Nikósii, kterou přetíná hraniční čára. Zdejší přechod je jedním ze čtyř, který vláda uzavřela.
Demonstrantům se nelíbilo, že ostrovní vláda hraniční přechody uzavřela a opatření zdůvodnila obavami z šíření nového typu koronaviru. "Na ostrově zatím není hlášený žádný případ," upozornila agentura AFP. Vláda ale trvá na tom, že tak učinila v zájmu veřejného zdraví. Omezený počet přechodů totiž umožní zdravotníkům lépe vytipovat případné přenašeče nákazy.
Napětí mezi policií a demonstranty se začalo stupňovat, když se protestující v turecké části pokusili prorazit policejní kordon. Podle policejního mluvčího byli zraněni čtyři policisté, kteří následně použili slzný plyn. Bezpečnostní složky neohlásily žádná zatčení.
Demonstraci svolalo hnutí, které bojuje za sjednocení tohoto etnicky rozděleného ostrova. "Zastavte nemoc rozdělení" skandovali demonstranti, kteří požadovali opětovné otevření kontrolních stanovišť. Hraniční přechody na etnicky rozděleném ostrově úřady uzavřely poprvé od roku 2003.
Severokyperská turecká republika vznikla na severu ostrova v roce 1983, poté co Turecko v roce 1974 vyslalo na Kypr vojáky v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat. V jižní části ostrova existuje mezinárodně uznávaná Kyperská republika, která je od roku 2004 členem EU.