Kybervojáci elektronického džihádu útočí

rst, AFP, ČTK
24. 11. 2006 17:40
Paříž - Nenosí zbraně ani nelákají americké vojáky v Iráku do léček. Místo toho denně zasedají za klávesnice počítačů a vedou "elektronický džihád".

V posledních letech se internetové stránky islamistů začaly specializovat na kampaně proti izraelským, americkým, katolickým či například dánským stránkám.

"To oni zaútočili proti dánskému listu Jyllands-Posten (ten publikoval kontroverzní karikatury proroka Mohameda) a vedli kampaň proti prodeji dánských výrobků v arabských zemích," vysvětluje Anne Giudicelliová, odbornice na sledování islamistických webů z oddělení pařížské radnice s názvem Terrorisk.

Hlavní zbraň: Viry

"Internetoví džihádisté pracují zejména s viry, které mohou kamkoli přenést, a poté na vybrané stránce k určitému datu aktivovat. Jeden takový byl namířen i proti mně a já se ho nemohu stále zbavit."

Nenápadná, přesto nebezpečná stránka http://www.al-jinan.org/ Zde si můžete stáhnout nebezpečné viry E-Jihad 1.5 nebo JihadReminder 1.0
Nenápadná, přesto nebezpečná stránka http://www.al-jinan.org/ Zde si můžete stáhnout nebezpečné viry E-Jihad 1.5 nebo JihadReminder 1.0 | Foto: Aktuálně.cz

Nedávná zpráva americké nadace Jamestown upozornila na stránku "elektronického džihádu" (http://www.al-jinan.org), na které se dá získat například elektronický virus s názvem Electronic Jihad Program 1.5, silver edition.

"Na islamistických stránkách bývá často sekce elektronického džihádu hned vedle kupříkladu návodů na výrobu bomby," říká Giudicelliová s tím, že "k základní výbavě každého správného džihádisty nyní patří též znalost, jak provádět kyberútoky."

Džihádisté nabízí 500 filmů

Podle profesora polytechniky a autora knihy Hranice džihádu Jeana-Pierra Filiua jsme svědky "nevídané džihádizace obrazu islámu".

Foto: Aktuálně.cz
Přečtěte si také:
Internet - důležité bojiště Al-Káidy ZDE

 

"Ještě před deseti lety se daly občas na síti najít videosekvence s podřezáváním hrdel někde v Čečensku či Alžírsku. Nyní si zde lze prohlédnout stejně drastické záběry, které ale produkuje jeden hlavní zdroj: světové islamistické mediální fórum, které vzniklo v roce 2003 a které nabízí na webu již přes 500 filmů," říká.

Internetové stránky televize Al Džazíra. Stanice je známá zveřejňováním internetových nahrávek Islamistů, které se tak dostávají do širšího povědomí v celém světě.
Internetové stránky televize Al Džazíra. Stanice je známá zveřejňováním internetových nahrávek Islamistů, které se tak dostávají do širšího povědomí v celém světě. | Foto: Al Džazíra

Útoky má na svědomí řada otevřeně islamistických stránek na internetu. Během polemiky kolem zářijových výroků papeže Benedikta XVI. na adresu islámu zaútočily tyto skupiny na stránku Vatikánu. Ta ale zasažena nebyla, protože je dobře chráněná.

Podle norského experta na tyto otázky Thomase Hegghammera by se ale nebezpečí elektronického džihádu nemělo přeceňovat.

"Vyprovokovat uzavření internetové stránky není těžké. Zatím ale není znám příklad, že by islamistický kyberútok způsobil nějaké lidské ztráty. Není nutné mít strach, že radikální islamisté jsou odborně zdatnější než například profesionální hackeři v Evropě," říká.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy