Výzva diktátorům: Nechte bloggery žít

Martin Novák Martin Novák
1. 11. 2006 0:00
Londýn - Vězení se na mnoha místech světa plní novým typem politických vězňů - internetovými bloggery.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Amnesty International zahájila kampaň na jejich podporu. Zveřejnila seznam nejznámějších mužů a žen, které do vězení přivedly jejich názory, zveřejněné na internetu.

Řada režimů se snaží dokázat nepravdivost tvrzení, že internet nelze kontrolovat a že jde o médium, které překoná všechny hranice.

Seznamu "webových mučedníků," vydaného Amnesty International, vévodí čínský novinář Š´ Tchao. Dostal deset let vězení za vyzrazení státního tajemství.

Yahoo pod palbou kritiky

Měl se ho dopustit tím, že informoval na internetu o plánech čínských úřadů, které chtěly omezit možnosti mediálního pokrytí výročí demonstrací na pekingském náměstí Tchien An-men v roce 1989.

Kritice kvůli tomu čelí i firma Yahoo, která poskytla úřadům informace vedoucí k odhalení Š´ Tchaa. Yahoo je stejně jako Google a Microsoft obviňována z toho, že se podílí na cenzuře v Číně a pronásledování lidí, kteří si dovolí zveřejnit své názory.

Internetová kavárna v Šanghaji.
Internetová kavárna v Šanghaji. | Foto: Reuters

"Věříme, že více pomůžeme Číně a jejím obyvatelům, když zde budeme alespoň omezeně působit a postupně zvyšovat svůj vliv. To je užitečnější, než kdybychom zde nebyli vůbec," brání přítomnost firmy v Číně v rozhovoru pro agenturu Reuters mluvčí Yahoo Mary Osaková.

Čína je světovou jedničkou v počtu zatčených a souzených bloggerů. Minulý týden byl ke třem letům odnětí svobody odsouzen  Li Ťien-pching, bývalý studentský aktivista. Ten pověsil na svoji stránku esej, kritizující bývalého čínského vůdce Mao Ce-tunga.

Organizace Reportéři bez hranic tvrdí, že momentálně stojí v Číně před soudem 32 lidí kvůli svým článkům a vzkazům na internetu, zhruba padesátka dalších si odpykává tresty ve vězení.

Čínu dohání Vietnam

Podle Amnesty International je na druhém místě v pronásledování "internetových disidentů" Vietnam. Tamní vláda pečlivě kontroluje obsah webů s odůvodněním, že chce zabránit šíření pornografie.

Většina zatčených však končí ve vězení za články, týkající se politiky. Blogger Nguyen Vu Binh byl odsouzen jako špión k sedmi letům vězení za to, že ve svém blogu volal po pluralitních volbách a vytvoření liberální strany jako alternativy k vládnoucím komunistům.

Zlé časy nastávají také íránským bloggerům i surferům. Prezident Mahmúd Ahmadínežád loni po svém zvolení totiž přitvrdil postup nejen proti tisku a televizi, ale i proti internetu.

Infobox

Google čínsky

V SOUVISLOSTECH

  • Google v Číně obviněn, že nemá licenci

Vláda vydala nařízení, které omezuje rychlost připojení na internet v domácnostech maximálně na 128 Kb za sekundu. Mnoho Íránců tak bude mít problémy se stahováním filmů a hudby, což je v zemi vzhledem k omezené nabídce těchto artiklů v obchodech oblíbená zábava.

Suplování tisku a televize

Íránský režim zpočátku nekladl rozšíření internetu v zemi velký odpor, což zřejmě nyní považuje za chybu. V Íránu totiž existuje už na šedesát tisíc serverů, stránek a blogů, z toho velká část s protirežimním obsahem.

Internet začal suplovat jiná média, protože v období mezi lety 1995 a 2005 úřady zakázaly více než stovku tištěných deníků, týdeníků a měsíčníků, přičemž státní televize a rozhlas jsou přísně cenzurovány.

Teď ale vláda přitvrdila. V říjnu zatkla populárního bloggera Kjanúše Sandžarího za kritiku režimu, několik internetových novinářů v obavách raději Írán opustilo.

Írán je na síti jinou zemí

Velká část íránských bloggerů vystupuje na internetu anonymně či pod pseudonymy, protože se obávají represí.

Obrovský rozmach internetu v Íránu dal vzniknout knize íránské novinářky Nasrín Alávíové s návem My jsme Írán. Kniha mapuje íránskou internetovou scénu jako specifický fenomén. Jako alternativní svět pro ty Íránce, kterým nevyhovuje realita islámské republiky a na síti si tak vytvořili svůj vlastní, jiný Írán.

Foto: Reuters

Počet Íránců, kteří jsou z domova připojeni na internet, se odhaduje na sedm milionů, což je procentuálně vzhledem k počtu obyvatel mnohem více než v kterékoli jiné islámské zemi.

Tajemný bagdádský blogger prorazil do světa

Do historie Blízkého východu ale už zasáhl před čtyři lety jeden jediný blogger. V sousedním Iráku. Mladík, vystupující pod pseudonymem Salam Pax, začal publikovat na internetu svůj bagdádský deník v září 2002, několik měsíců před americkou invazí.

Měl štěstí, Saddámova tajná policie ho nestihla odhalit.

S výjimkou několika válečných týdnů pak v blogu pokračoval a jeho zážitky se staly jedním z nejvěrohodnějších a nejživějších popisů života v Iráku v době války a změny režimu. Později Salama Paxe ještě více proslavila kniha, kde jsou jeho záznamy zaznamenány chronologicky den po dni.

Své pravé jméno dodnes nezveřejnil.

Kim Čong-il se s internetem vypořádal rázně

Ze všech totalitních států zvolil nejúčinnější obranu proti internetu severokorejský vůdce Kim Čong-il. Ačkoliv sám laptop a internet používá, v zemi jej zakázal. Povolení mají jen prominenti režimu, úřadovny OSN a diplomaté.

Na Kubě Fidel Castro povolil omezený počet internetových kaváren, připojení existuje i na univerzitách a v některých hotelích.  Známí disideni mají přístup k webu zakázán a tajná policie monitoruje e-maily.

Za surfování na politicky závadných stránkách či odesílání e-mailů s protirežimním obsahem hrozí až dvacet let vězení.

Kazachstán vymýtí "lži a špínu"

Dalším v řadě, kdo se rozhodl omezit možnosti "internetové diverze," je nyní Kazachstán. Uživateli internetu v této zemi jsou totiž převážně mladí lidé ve městech, což je nejkritičtěji naladěná skupina vůči prezidentovi Nursultanu Nazarbajevovi.

Kazašský ministr informací Jermuchamet Jercysbajev k tomu řekl: "Chceme z kazašských webů vymýtit lži a špínu. Ti, kteří si myslí, že internet nelze kontrolovat, žijí ve světě iluzí."

 

Právě se děje

před 45 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy