Kvůli drogám sedí v cizině ve vězení až desítky Čechů

Zdeněk Mihalco
16. 7. 2008 14:10
Ne všichni mají to štěstí, že se dočkají amnestie

Praha - V zahraničí bylo v posledních letech kvůli pašování drog zadrženo až několik desítek Čechů.

Jen loni evidovalo české ministerstvo zahraničí 40 případů, kdy byl v zahraničí v souvislosti s pašováním, konzumací či přechováváním drog zadržen český občan.

Podle tiskového odboru ministerstva jde o případy, které nahlásily přímo zadržené osoby nebo státní orgány jednotlivých států. Skutečný počet zadržených ve světě proto zřejmě bude vyšší.

Podle ministerstva zahraničí případů v posledních letech přibylo, oslovení zástupci českých ambasád v zahraničí však uvedli, že počet zadržených spíše stagnuje.

Pašeráci se snaží převážet zejména kokain z Jižní Ameriky, několik lidí bylo v posledních letech zadrženo i na Balkáně a na hranicích středoevropských států.

Většinou jde o jednotlivce. Ve Španělsku však v květnu tamní bezpečnostní složky zatkly pět Čechů, kteří měli být členy gangu pašujícího z Afriky hašiš ve velkém.

Čtěte podrobnosti: Pět Čechů, kteří měli pašovat drogy, bylo zatčeno ve Španělsku

Jedenáct případů v Peru

V Jižní Americe přebývá v nuzných a nebezpečných podmínkách tamních věznic hned několik Čechů. O vydání do vlasti, jehož se dočkal například v Thajsku odsouzený (a později českým prezidentem omilostněný) pašerák heroinu Emil Novotný, si mohou nechat zdát.

V Peru bylo zadrženo v posledních dvou letech 11 Čechů, kteří byli obviněni z pašování kokainu. Následovala vyšetřovací vazba a pak měsíce čekání na trest, který byl obvykle něco přes šest let.

"Většinou chtěli převážet drogy v zavazadlech," říká česká konzulka v Peru Kamila Hrabáková, která dodává, že Češi nejsou jediní - čas od času se pokusí kokain propašovat třeba také Slováci nebo Poláci.

Kokain v podrážkách bot

Také v Ekvádoru a Kolumbii přebývalo ve věznicích ještě před několika měsíci celkem 6 Čechů zadržených za pašování kokainu.

Dva lidé byli propuštěni po nedávném vynesení dekretu ekvádorským prezidentem Rafaelem Correou. Na jeho základě byl lidem, kteří pašovali méně než dva kilogramy drog a strávili ve vězení nejméně rok, zbytek trestu prominut.

Další Čech v Ekvádoru na propuštění čeká a dva Češi se dostali na svobodu až poté, co byl několik let odkládán jejich soudní proces.

V Kolumbii česká ambasáda zaznamenala v posledních letech jeden případ, kdy Čech pašoval 300 gramů kokainu v podrážkách bot.

Ambasáda se vězňům snaží zprostředkovat pomoc a vzkazy příbuzných. Diplomati podle svých slov jednou za čas vězně navštíví a poskytnou jim základní hygienické prostředky. Jednou také museli zajistit lékařské ošetření českému občanovi, kterého napadl spoluvězeň.

Podmínky jsou totiž v jihoamerických věznicích zcela jiné než v Evropě. V tamních káznicích dochází k násilnostem a šikaně a vězni u sebe někdy mívají i zbraně.

"Věznice jsou přeplněné, nebezpečné a často se spí třeba na chodbách. Za postel nebo lepší jídlo se musí připlácet," říká česká konzulka v kolumbijské Bogotě Petra Feiková, podle které si vězni musejí doplatit za měsíc přibližně 100 až 200 dolarů, aby se dostali alespoň na standard, který se trochu blíží evropským podmínkám.

"Bohužel naše možnosti pomoci vězňům jsou omezené," dodává česká konzulka.

Slova konzulky potvrzuje i nezávislý italský novinář Lorenzo Montanari, který se situací v jihoamerických věznicích dlouhodobě zabývá. "Ve věznicích nejsou cely, jen velké haly. Vězni jsou ozbrojení a také se tam obchoduje s drogami. Každý den tam někdo zemře," říká novinář.

 

Právě se děje

Další zprávy