Evropě vládne kokain, v Česku však vede konopí

lem
22. 11. 2007 15:55
Heroin na ústupu, injekcí se mladí bojí. Uvnitř: TABULKA
Stop drogám
Stop drogám | Foto: Reuters

Brusel - Heroin a injekce už evropské narkomany nelákají. Teď je v módě kokain. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou dnes zveřejnilo Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost.

V Čechách se podle ní nejčastěji kouří konopí a bere extáze. V konzumaci marihuany mladými lidmi do 34 let Češi dokonce dosáhli na druhou příčku mezi všemi zeměmi EU.

Právě konopí zůstává nejběžněji konzumovanou nezákonnou drogou v evropské sedmadvacítce.

Dále čtěte:

extoška

Fakta za rok

  • Konopí denně kouří kolem 3 milionů Evropanů.
  • Kokain si oblíbil za poslední rok více než milion nových úživatelů. Celkem ho užívá přes 4,5 milionu osob.
  • S virem HIV žije až 200 tisíc injekčních uživatelů drog.
  • Na předávkování ročně umírá až 8 tisíc osob.

V souvislostech:

Blogy na Aktuálně.cz

Vůbec nejoblíbenější je ve Španělsku, kde ho okusila pětina mladých. Následuje Česká republika s 19,3 procenty. Více než polovině těch, kteří ho užívají, je 14 až 18 let.

Konopí na ústupu

I přesto obliba konopí pomalu klesá. U nás dokonce o tři až čtyři procenta.

Předseda správní rady úřadu, který anylýzu připravil, Marcel Reimen ale optimismus mírní.

"Ačkoli nás může povzbudit, že došlo k zastavení růstu užívání konopí, musíme se nyní zaměřit na vzorce spotřeby," stojí ve zprávě, která chce přispět "k omezení vlivu nejužívanější nezákonné drogy na veřejné zdraví".

Hitem se stal kokain...

Zatímco konzumace konopí se v EU stabilizovala, novým hitem se stává kokain.

Hlavním místem, kudy se kokain do Evropy dostává, zůstává Iberský poloostrov. Zemí původu je pak ve většině případů některý ze států Jižní a Střední Ameriky.

Za poslední rok užilo kokain přibližně 4,5 milionu Evropanů. Tedy o milion víc než v roce předchozím.

... a evropská extáze

Kokain tak předčil i typicky evropskou drogu - extázi.

Tu podle statistik zkusil každý třicátý Čech nebo Češka ve věku od 18 do 64 let. Větší podíl konzumentů má pouze Austrálie.

Barevné pilulky s obsahem derivátů metylamfetaminu se k nám nejčastěji dostávají z Nizozemska (35 procent) a Belgie (9 procent). Podíl domácích produktů na trhu je zcela bezvýznamný.

Vůbec nejnebezpečnější drogu, heroin, užívá v Evropské unii asi 1,7 milionu osob. Evropské centrum pro drogy ale tvrdí, že injekce nejsou mezi mladými Evropany zdaleka tak populární jako kdysi.

Jak jsou na tom Evropané s konzumací drog
extáze marihuana amfetaminy (pervitin apod.)
Česko 3,5 9,3 0,7
Slovensko 1,2 --- 0,3
Polsko 0,2 2,4 0,6
Maďarsko 1,4 3,9 0,8
Německo 0,8 6,9 0,9
Velká Británie 1,6 8,7 1,3
Francie 0,5 8,6 0,2
Čísla v tabulce udávají procento populace ve věku 15-64 let, které alespoň jednou za poslední rok drogu zkusilo. Pro ČR údaje jen pro skupinu 18-64 let. Zdroj: UNODC
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy