Evropě vládne kokain, v Česku však vede konopí

lem
22. 11. 2007 15:55
Heroin na ústupu, injekcí se mladí bojí. Uvnitř: TABULKA
Stop drogám
Stop drogám | Foto: Reuters

Brusel - Heroin a injekce už evropské narkomany nelákají. Teď je v módě kokain. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou dnes zveřejnilo Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost.

V Čechách se podle ní nejčastěji kouří konopí a bere extáze. V konzumaci marihuany mladými lidmi do 34 let Češi dokonce dosáhli na druhou příčku mezi všemi zeměmi EU.

Právě konopí zůstává nejběžněji konzumovanou nezákonnou drogou v evropské sedmadvacítce.

Dále čtěte:

extoška

Fakta za rok

  • Konopí denně kouří kolem 3 milionů Evropanů.
  • Kokain si oblíbil za poslední rok více než milion nových úživatelů. Celkem ho užívá přes 4,5 milionu osob.
  • S virem HIV žije až 200 tisíc injekčních uživatelů drog.
  • Na předávkování ročně umírá až 8 tisíc osob.

V souvislostech:

Blogy na Aktuálně.cz

Vůbec nejoblíbenější je ve Španělsku, kde ho okusila pětina mladých. Následuje Česká republika s 19,3 procenty. Více než polovině těch, kteří ho užívají, je 14 až 18 let.

Konopí na ústupu

I přesto obliba konopí pomalu klesá. U nás dokonce o tři až čtyři procenta.

Předseda správní rady úřadu, který anylýzu připravil, Marcel Reimen ale optimismus mírní.

"Ačkoli nás může povzbudit, že došlo k zastavení růstu užívání konopí, musíme se nyní zaměřit na vzorce spotřeby," stojí ve zprávě, která chce přispět "k omezení vlivu nejužívanější nezákonné drogy na veřejné zdraví".

Hitem se stal kokain...

Zatímco konzumace konopí se v EU stabilizovala, novým hitem se stává kokain.

Hlavním místem, kudy se kokain do Evropy dostává, zůstává Iberský poloostrov. Zemí původu je pak ve většině případů některý ze států Jižní a Střední Ameriky.

Za poslední rok užilo kokain přibližně 4,5 milionu Evropanů. Tedy o milion víc než v roce předchozím.

... a evropská extáze

Kokain tak předčil i typicky evropskou drogu - extázi.

Tu podle statistik zkusil každý třicátý Čech nebo Češka ve věku od 18 do 64 let. Větší podíl konzumentů má pouze Austrálie.

Barevné pilulky s obsahem derivátů metylamfetaminu se k nám nejčastěji dostávají z Nizozemska (35 procent) a Belgie (9 procent). Podíl domácích produktů na trhu je zcela bezvýznamný.

Vůbec nejnebezpečnější drogu, heroin, užívá v Evropské unii asi 1,7 milionu osob. Evropské centrum pro drogy ale tvrdí, že injekce nejsou mezi mladými Evropany zdaleka tak populární jako kdysi.

Jak jsou na tom Evropané s konzumací drog
extáze marihuana amfetaminy (pervitin apod.)
Česko 3,5 9,3 0,7
Slovensko 1,2 --- 0,3
Polsko 0,2 2,4 0,6
Maďarsko 1,4 3,9 0,8
Německo 0,8 6,9 0,9
Velká Británie 1,6 8,7 1,3
Francie 0,5 8,6 0,2
Čísla v tabulce udávají procento populace ve věku 15-64 let, které alespoň jednou za poslední rok drogu zkusilo. Pro ČR údaje jen pro skupinu 18-64 let. Zdroj: UNODC
 

Právě se děje

před 28 minutami

Policisté v Paříži zastřelili muže, který je chtěl napadnout nožem

Pařížští policisté v pátek zastřelili muže, který je v obchodní čtvrti La Défense ohrožoval nožem. Uvedla to agentura Reuters. Hlídka podle agentury AFP vyvázla bez zranění.

Na přítomnost muže vyzbrojeného nožem na náměstí v La Défense upozornila policii místní ostraha. Poté, co na místo dorazila tříčlenná policejní hlídka, aby zkontrolovala situaci, muž se k policistům podle svědků rozběhl, mával nožem a křičel "Jdu vás zabít!". Policisté vystřelili sedmkrát. Dvě kulky zasáhly muže s nožem do hrudi a do stehna. Dotyčný u sebe neměl žádné doklady.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy