Kuvajtská premiéra: ženy u voleb

lem, Reuters
5. 4. 2006 12:41
Kuvajt City - Zatímco v našich zeměpisných šířkách mají ženy hlasovací práva již desetiletí, v Kuvajtu jich poprvé mohly využít teprve včera.
Kuvajtské ženy mají poprvé v dějinách této konstituční monarchie právo hlasovat i kandidovat v místních volbách v hlavním městě.
Kuvajtské ženy mají poprvé v dějinách této konstituční monarchie právo hlasovat i kandidovat v místních volbách v hlavním městě. | Foto: Reuters

Přemluvit kuvajtské ženy ke kandidatuře nebo alespoň samotnému hlasování však bude ještě běh na dlouhou trať.

"Musíme ukázat, že si tato práva vůbec zasloužíme," prohlásila čtyřicetiletá Amal Hamanová poté, co do hlasovacího boxu vhodila volební lístek se jménem jedné ze dvou kandidujících žen. "Tohle je pouze začátek," dodala.

Volila se městská rada hlavního města

Kuvajtské ženy mají poprvé v dějinách této konstituční monarchie právo hlasovat i kandidovat v místních volbách v hlavním městě Kuvajtu, kde se rozhodovalo o novém obsazení jednoho místa v šestnáctičlenné městské radě.

Infobox

  • Kuvajt je první zemí Perského zálivu, která se může pyšnit demokraticky zvoleným parlamentem.
  • V Kataru se v roce 2003 objevila žena v čele ministerstva.

"Dnešek je pro nás tím největším svátkem, na který jsme čekaly přes čtyřicet let," řekla jedna ze dvou kandidátek na místo v městské radě Chálida Chadírová.

"Je to poprvé, kdy můžeme jako Kuvajťanky ukázat mužům, že jsme způsobilé. Je důležité, abychom udělaly, co je v našich silách, a ponechaly výsledek hlasování na Bohu," dodala kandidátka, oblečená v tradičním konzervativním islámském stylu.

Kuvajt je první zemí Perského zálivu, která se může pyšnit demokraticky zvoleným parlamentem.
Kuvajt je první zemí Perského zálivu, která se může pyšnit demokraticky zvoleným parlamentem. | Foto: Reuters

O místo na radnici svádí Chadírová souboj s další kandidátkou a šesti muži. Vybírat si z nich může 28 000 voličů, z toho 16 000 žen.

Kuvajtský parlament, v němž dosud zasedají výhradně muži, dlouhá léta blokoval veškeré snahy panovnické rodiny a ženských organizací o přiznání volebního práva ženám.

Loni v květnu poslanci konečně ustoupili, takže se završila dlouholetá urputná bitva mezi vládou a opozicí islamistických kmenových poslanců.

Vláda reformistů potěšila Západ

Podle kuvajtského premiéra šejcha Násila Muhameda Sabaha byl tento krok důležitý také kvůli mezinárodnímu postavení země. "Jsme hrdí a poctěni," řekl tehdy kuvajtský premiér šajch Násir Muhammad Ahmad Sabah.

Do parlamentu budou kuvajtské ženy poprvé kandidovat i volit jeho členy v roce 2007.
Do parlamentu budou kuvajtské ženy poprvé kandidovat i volit jeho členy v roce 2007. | Foto: Reuters

Krátce nato pak reformistická kuvajtská vláda přijala do svých řad ženu. Za ministryni plánování byla vybrána dlouholetá aktivistka za práva žen, profesorka politologie na kuvajtské univerzitě Masúma Mubaraková.

Do parlamentu budou kuvajtské ženy poprvé kandidovat i volit jeho členy v roce 2007.

Kuvajt je konstituční monarchie, v jejímž čele stojí emír. Tento stát Perského zálivu patří mezi významné arabské spojence Západu. USA jeho vládu stejně jako vlády dalších arabských států vyzývají k politickým reformám, které zajistí lidem více svobod a omezí islámský extremismus.

 

Právě se děje

Další zprávy