Plížili se tunely, boj trval dva dny. Vůdce IS se pokusili zabít jeho vlastní muži

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
12. 2. 2019 7:51
Bitva trvala dva dny. Skupina bojovníků takzvaného Islámského státu (IS) se pokusila svrhnout vlastního lídra, prvního chalífu Abú Bakr al-Bagdádího. Spiknutí ale dopadlo pro rebely tragicky. Později se ukázalo, že nejvyšší muž IS je navzdory spekulacím stále naživu.
Bagdádí je od roku 2014 nejvyšším chalífou takzvaného Islámského státu. V posledních měsících se pravidelně objevují zprávy o jeho úmrtí. Zřejmě je ale stále naživu.
Bagdádí je od roku 2014 nejvyšším chalífou takzvaného Islámského státu. V posledních měsících se pravidelně objevují zprávy o jeho úmrtí. Zřejmě je ale stále naživu. | Foto: Zahraničí

"Byl to velmi ostrý boj. Měli vybudované tunely mezi domy. Mnoho lidí zemřelo," popsal v unikátním svědectví britskému listu The Guardian očitý svědek, třiapadesátiletý Jumah Hamdi Hamdan. "Byli to především Tunisané," dodal. 

Proti nejmocnějšímu muži v IS se vzbouřila skupina bojovníků, kteří se do organizace nechali naverbovat ze zahraničí. Neuspěli. Na vůdce rebelů, kterému se podařilo uprchnout, je vypsána odměna. Ostatní byli nejspíš popraveni.

O život Bagdádího s nimi bojovala jeho osobní stráž. Ta, která ho poslední půlrok před pokusem o puč nenápadně doprovázela na každém kroku v malé syrské vesnici nedaleko iráckých hranic, kde se vůdce IS ukrýval. Bagdádí se podle Hamdana snažil být nenápadný. "Nepohyboval se po městě se svými bodyguardy, ale my jsme věděli, že jsou opodál. Jezdil ve svém starém červeném Opelu," popsal.

Informace o neúspěšném pokusu o svržení Bagdádího se poprvé v médiích objevily před několika dny. Teď ale vyšlo najevo, že celá akce proběhla už v září. "Viděl jsem ho na vlastní oči. Bezvěrci se ho pokusili zajmout," vyprávěl britským novinářům Hamdan, kterého později evakuovali z malé vesnice nedaleko iráckých hranic, poslední syrské bašty islamistů.

Bagdádí pak podle něj utekl do vedlejší vesnice Baghúz, odkud letos v lednu zřejmě unikl do pouště, kde se skrývá. Jde o poslední bezpečné místo. Takzvaný chalífát, který v roce 2014 vyhlásil , se všude okolo pomalu hroutí.

V Baghúzu proti němu bojují Syrské demokratické síly (SDF) složené z kurdských vojáků. Ti potvrdili, že ve skupině pučistů byli loni v září i bojovníci z Maroka a Alžírska. "Byl to opravdu tvrdý boj," potvrdil Adnan Afrini, jeden z velitelů SDF. "Začalo to v polovině září a byl to skutečně vážný pokus ho zabít nebo alespoň zajmout. Myslím si, že teď ve městě není."

Několikrát zabitý vůdce Islámského státu

O tom, zda Bagdádí žije, se poslední dva roky často spekuluje. Loni v létě se objevila zvuková nahrávka jeho projevu k bojovníkům IS. O několik měsíců dříve ale Iráčané tvrdili, že se blíží k jeho úkrytu na severozápadě Iráku a že jeho lapení je jen otázkou dnů.

Rok předtím zase tvrdili Rusové, že Bagdádí zemřel při náletu jejich letounů. Teď je zřejmé, že minimálně loni na podzim byl stále naživu. A nachází se v Sýrii.

Už loni touhle dobou se psalo o tom, že nejvlivnější muž samozvaného chalífátu, který se v době své největší slávy rozpínal na rozsáhlém územ Iráku a Sýrie a který podporuje teroristický boj radikálních islamistů i v okolních muslimských zemích, je na konci sil.

Irácká armáda porazila Islámský stát na konci roku 2017. Klíčovým zlomem bylo dobytí Mosulu, největšího města v Iráku, které islamisté drželi do předminulého léta. Od té doby teroristická organizace slábne, rozpadá se a poslední državy má na malém území v Sýrii. Tam se zřejmě Bagdádí teď ukrývá a bojuje o vlastní přežití.

Poslední boje v Sýrii

Islamisté ovládali před čtyřmi lety území, na kterém žilo na deset milionů obyvatel. Loni ale přišli o všechna velká města. Ze syrských vesnic u hranic s Irákem, o které teď bojuje posledních pár stovek džihádistů, prchají poslední civilisté.

Kurdské síly na začátku února slibovaly, že dobytí posledních držav je otázkou několika dní. Islamisté se ale nevzdávají.

Syrské demokratické síly postupují v Baghúzu pomalu. "(Bojovníci IS) jsou velmi oddaní a nemají v plánu odejít," nechal se o víkendu slyšet velitel SDF Adnan Afrini. "Přes den jsme dobyli dva domy a v noci nám je zase vzali zpátky," popsal, jak Kurdové postupují krůček po krůčku.

Dobytí posledních islamistických držav teď kurdské síly odhadují na týdny.

Video: Symbolem porážky Islámského státu v Iráku a jeho oslabení se stalo dobytí Mosulu. Pomalu se do něj vrací život

Mosul zeje prázdnotou. Centrum je vybombardované, vzduchem se line zápach mrtvol | Video: Simona Fendrychová
 

Právě se děje

před 31 minutami

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Francouz Noël zopakoval ve Wengenu loňský triumf ve slalomu

Francouzský lyžař Clément Noël obhájil ve Wengenu loňské vítězství ve slalomu. Na trati, na níž v minulé sezoně zaznamenal premiérový úspěch ve Světovém poháru, dnes vedl už po prvním kole a nakonec vybojoval pátý triumf v kariéře. Vedoucího muže průběžného pořadí SP i disciplíny Henrika Kristoffersena z Norska porazil o čtyři desetiny sekundy.

Jediný český reprezentant ve startovní listině Jan Zabystřan nedokončil úvodní kolo a další body do hodnocení SP nepřidal.

Dvaadvacetiletý Noël vyrazil do závodu s číslem jedna a v 1. kole se jeho času nikdo ze soupeřů nedokázal přiblížit. Před Kristoffersenem měl náskok 67 setin a ve finálové jízdě si v houstnoucím sněžení druhé vítězství v sezoně pohlídal. Na třetí místo se posunul Rus Alexandr Chorošilov.

Kristoffersen se díky druhému místu vrátil do čela celkového hodnocení SP. Před Francouzem Alexisem Pinturaultem, jenž dnes druhé kolo nedokončil, vede o 78 bodů. V hodnocení slalomu má náskok 62 bodů před Noëlem, který v pořadí přeskočil dnes pátého Švýcara Daniela Yuleho, vítěze posledních dvou závodů z Adelbodenu a Madonny di Campiglio.

Závod SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - slalom:

1. Noël (Fr.) 1:46,43 (50,72+55,71), 2. Kristoffersen (Nor.) -0,40 (51,39+55,44), 3. Chorošilov (Rus.) -0,83 (52,15+55,11), 4. Foss-Solevaag (Nor.) -0,85 (51,90+55,38), 5. Yule -0,90 (52,20+55,13) a Zenhäusern (oba Švýc.) -0,90 (51,71+55,62), 7. Schwarz (Rak.) -0,91 (51,45+55,89), 8. Nef (Švýc.) -1,05 (51,93+55,55), 9. Grange (Fr.) -1,23 (52,74+54,92), 10. Meillard (Švýc.) -1,32 (51,90+55,85), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 6 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 402, 2. Noël 340, 3. Yule 335, 4. Zenhäusern 225, 5. Pinturault (Fr.) 206, 6. Foss-Solevaag 202.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 691, 2. Pinturault 613, 3. Kilde (Nor.) 591, 4. Paris (It.) 556, 5. Mayer (Rak.) 512, 6. Feuz (Švýc.) 461, …119. Zabystřan 12.

Zdroj: ČTK
Další zprávy