Kulka letěla devět sekund. Ukrajinský sniper popsal detaily "rekordního" zásahu

Anna Dohnalová Anna Dohnalová
5. 12. 2023 14:06
Ukrajinský odstřelovač Vjačeslav Kovalskij dokázal to, co nikdo před ním. Na vzdálenost 3800 metrů v listopadu zastřelil ruského důstojníka, čímž překonal světový rekord. Nyní, měsíc po úspěšném zásahu, popsal americkému reportérovi detaily.
Ukrajinci zveřejnili záběr rekordní trefy jejich snipera. Rusa měl zabít ze vzdálenosti 3800 metrů. | Video: Aktuálně.cz/Youtube/Kozak UA

Kovalskij si už stihl zabalit pušku, když člen jeho týmu vykřikl, že okupanta zasáhl. Předtím, než přišel povel k výstřelu, ležel nehnutě několik hodin v zimě. Kulce trvalo devět sekund, než zasáhla cíl.

"Čekal jsem, že už Rusové dávno vědí, čeho jsou Ukrajinci schopni. Ať sedí doma a bojí se," vzkázal voják, který s médii dosud nemluvil. Jeho příběh přinesl americký list The Wall Street Journal. Rekordní zásah se mu podařil 18. listopadu těsně před svou pravidelnou denní přestávkou. Na Rusy číhal spolu se svým pozorovatelem u řeky Dněpr v Chersonské oblasti nedaleko ruské vojenské základny.

Oba muži, příslušníci ukrajinské armádní rozvědky SBU, pozorovali skupiny ruských vojáků, kteří řezali dřevo, ale jejich hodnosti byly příliš nízké, aby na ně stříleli. Kolem poledne se však objevilo dalších pět výš postavených vojáků a oba Ukrajinci se dali do práce. 

Pozorovatel laserem změřil vzdálenost a pomocí specializovaného softwaru a meteorologických údajů dospěl k závěru, že v okolí fouká silný vítr, který kulku posune asi o 60 metrů od její běžné trajektorie. "Musíte střílet okamžitě, protože vítr se neustále mění," popsal Vjačeslav Kovalskij. Předtím, než ruského důstojníka zasáhl, si vyzkoušel střelu nanečisto asi 300 metrů od zaujatých pozic. Netrefil se, protože špatně vypočítali rychlost větru.

Proto znovu nabil a zamířil, až mu pozorovatel nakonec řekl, aby vystřelil. "Teď můžeš," vyzval ho a odstřelovač stiskl spoušť. Výstřel měl podobnou dráhu jako malý dělostřelecký granát, vystoupal až sto metrů nad úroveň cíle, než sestoupil k nic netušícímu ruskému důstojníkovi.

Na zveřejněném videu (můžete se na něj podívat v úvodu článku) je zachycen okamžik zásahu a zjevný šok jeho spolubojovníků, kteří se nacházeli těsně vedle něho. Podle Kovalského střela zasáhla ruského důstojníka do hrudníku nebo břicha. "Není šance, že by přežil," vypověděl s tím, že použil velkou kulku. Přesný výstřel překonal předchozí rekord kanadského odstřelovače z Iráku z roku 2017.

Ukrajinec Rusa zabil pomocí víceúčelové odstřelovací pušky Horizon's Lord, na jejímž vývoji se podíleli odborníci ze Spojených států a Velké Británie. Váží 16,7 kilogramu, v rozloženém stavu je dlouhá 1,82 metru a slouží speciálně pro zásahy na velkou vzdálenost.

Podívejte se v reportáži, jak vypadá den ukrajinského odstřelovače (22. 11. 2022)

Den ukrajinského odstřelovače | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy