Kuba už nepodporuje terorismus, oznámil Obama Kongresu

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2015 8:35
Diplomatické sbližování Spojených států s Kubou pokračuje Obamovým návrhem, aby byla Kuba vyškrtnuta ze seznamu zemí podporujících terorismus.
Barack Obama
Barack Obama | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama podle očekávání oznámil Kongresu, že plánuje vyškrtnout Kubu ze seznamu zemí podporujících terorismus.

"Kubánská vláda v uplynulých šesti měsících nijak nepodpořila terorismus a poskytla ujištění, že tak neučiní ani do budoucna," konstatoval šéf Bílého domu.

Jeho mluvčí Josh Ernst pak dodal, že už prezident zaslal Kongresu veškerou nezbytnou dokumentaci.

Vyškrtnutí ze seznamu zemí podporujících terorismus, na nějž USA zařadily mimo jiné Írán, Súdán nebo Sýrii, znamená další krok k narovnání napjatých vztahů mezi Spojenými státy a Kubou. Umožní mimo jiné obnovení standardních diplomatických vztahů a otevření ambasád v Havaně a ve Washingtonu.

Ne všichni jsou ale spokojeni. Většina opozičních republikánů Obamovu vstřícnost vůči kubánskému režimu nevítá. "Kvůli opatřením, která prezident Obama přijímá, není Kuba ani o krok blíž ke svobodě," řekl televizi CNN jeden z možných republikánských kandidátů na prezidenta Jeb Bush.

Kuba se na seznam dostala v roce 1982 zejména kvůli podpoře baskické separatistické organizace ETA a kolumbijských povstalců z hnutí FARC (Revoluční ozbrojené síly Kolumbie).

Havana je spokojená

Havana Obamovo oznámení okamžitě přivítala. "Kubánská vláda považuje za správné rozhodnutí prezidenta Spojených států vyškrtnout Kubu ze seznamu, na kterém nikdy neměla být," uvedlo v prohlášení kubánské ministerstvo zahraničí.

Očekávalo se, že Obama tento krok oznámí minulý týden na celoamerickém summitu v Panamě, kde se poprvé po více než půlstoletí sešli k přímému jednání nejvyšší představitelé Spojených států a Kuby. K tomu však nedošlo.

Earnest nicméně připomněl, že vyřazení Kuby ze seznamu nemění nic na skutečnosti, že Spojené státy v řadě věcí s vládou v Havaně nesouhlasí. Komunistickému režimu Washington dlouhodobě vytýká například zacházení s disidenty.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy