Nový důkaz tání: USA neberou Kubu za stát spojený s terorem

Simone Radačičová
Aktualizováno 10. 4. 2015 9:20
Ministři zahraničí obou zemí se setkali na historické schůzce. Poprvé po více než 50 letech. Dnes je mají následovat hlavy států: Barack Obama a Raúl Castro.
Raúl Castro a Barack Obama si podali ruce už na tryzně za Nelsona Mandelu.
Raúl Castro a Barack Obama si podali ruce už na tryzně za Nelsona Mandelu. | Foto: Reuters

Washington - Americké ministerstvo zahraničí doporučilo, aby prezident Barack Obama vyřadil Kubu ze seznamu států podporujících terorismus. Podle agentur Reuters a AFP to uvedly zdroje z výboru pro zahraniční vztahy amerického Senátu.

"Doporučení ministerstva zahraničí vyřadit Kubu ze seznamu států podporujících terorismus je výsledkem několikaměsíčního technického zkoumání a je důležitým mezníkem v našem úsilí o utváření plodnějších vztahů s Kubou," prohlásil Ben Cardin, nejvýše postavený demokrat v senátním výboru pro zahraniční vztahy.

Novinářská cena 2014
Autor fotografie: Jiří Kropáček

Novinářská cena 2014

Denně detailně sledujeme události na Ukrajině. Podpořte Aktuálně.cz a jeho ukrajinské zpravodajství v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

V pátek začíná v Panamě americký summit, který má historické "tání" mezi Washingtonem a Kubou potvrdit. Americký prezident Barack Obama se na něm poprvé oficiálně sejde se svým kubánským protějškem Raúlem Castrem.

Setkání Obama - Castro

Setkání obou prezidentů by mělo symbolicky stvrdit novou éru v americko-kubánských vztazích. Tu loni v prosinci odstartoval Obama, který se rozhodl ukončit nekompromisní americký postoj k "ostrovu svobody".

Od té doby prezident USA částečně uvolnil obchod a také restrikce na cestování na Kubu. K normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi ale vede ještě dlouhá cesta.

Od loňského prosince se diplomaté USA a Kuby sešli u tří kol rozhovorů. Hlavním tématem bylo opětovné otevření ambasád v obou zemích. Toho chtěli diplomaté původně dosáhnout ještě před začátkem dvoudenního celoamerického summitu, tedy do dneška. To se jim ale nepodařilo.

"Když máte dvě země, které spolu v posledních 50 letech téměř nemluvily, je třeba se dostat přes spoustu věcí, než otevřete velvyslanectví," uvedl Ben Rhodes, poradce Obamy.

Událost pro učebnice dějepisu

Vyškrtnutí ze seznamu zemí podporujících terorismus, na němž je Kuba od roku 1982, je hlavním požadavkem Havany. Je pravděpodobné, že definitivní rozhodnutí padne právě na summitu.

Pokud dohodu nezablokuje americký Kongres, nebude stát znovuotevření ambasád nic v cestě. Setkání mezi Obamou a Castrem v Panamě, spojené s navázáním plných diplomatických vztahů, by se pak zapsalo do učebnic dějepisu.

Zlepšení vztahů s Havanou pak otevírá Obamovi dveře do celé Latinské Ameriky. Tento krok mu vynesl uznání od tamních lídrů i expertů. "Je to historický moment pro celý region," míní Julissa Reynosová, bývalá diplomatka z USA.

Analytici si všímají, že amerického summitu se Kuba účastní vůbec poprvé. Až dosud zapojení Kubánců blokoval právě Washington.

"Má to v sobě hodně symbolismu, protože Kuba byla v posledních více než 50 letech izolována USA, které s ní nezacházely jako se suverénním státem. Je to tedy pro Latinoameričany velmi důležité," míní Michael Shifter z think tanku Inter-American Dialogue.

 

Právě se děje

Další zprávy