Washington - Světová zdravotnická organizace (WHO) v úterý oficiálně prohlásila Kubu za první zemi světa, které se podařilo vymýtit přenášení viru HIV a syfilidy z matky na dítě. Světová organizace dává úspěch do souvislosti s přístupem všech obyvatel ke zdravotní péči.
"Vymýcení přenosu viru je jedním z největších výdobytků veřejného zdravotnictví," prohlásila generální ředitelka WHO Margaret Chanová. "Je to významné vítězství v našem dlouhém boji proti viru lidské imunitní nedostatečnosti (HIV) a sexuálně přenosných infekcí a jde o důležitý krok směrem k cíli, jímž je generace bez AIDS," dodala Chanová v úterním prohlášení.
Úspěch Kuby ukazuje, že všeobecný přístup k lékařské péči je možný a že je klíčem k úspěchu v boji proti tak velkým výzvám, jako je AIDS, doplnila Chanovou na tiskové konferenci ředitelka Panamerické zdravotnické organizace (PAHO) Carissa Etienneová.
Podle ředitele Programu OSN pro boj proti HIV a AIDS (UNAIDS) Michela Sidibého je odstranění přenosu HIV z matky na dítě "důkazem, že je možné ukončit pandemii AIDS, a my předpokládáme, že Kuba je z mnoha zemí první, která dosáhne zastavení této epidemie mezi dětmi".
Podle WHO ve světě každý rok otěhotní zhruba 1,4 milionu žen nakažených HIV, většinou v rozvojových zemích a zvláště v subsaharské Africe. Bez léčení antiretroverotiky je u nich pravděpodobnost 15 až 45 procent, že během těhotenství, při porodu nebo při kojení nakazí i své děti.
Počet dětí, které se narodily HIV pozitivní, klesl z 400 000 v roce 2009 na 240 000 v roce 2013. Podle WHO je však třeba zdvojnásobit úsilí v boji proti AIDS, pokud má být dosaženo aktuálního cíle, jímž je snížení počtu novorozeňat nakažených HIV pod 40 000 ročně.