Kubánci mají vakcínu na rakovinu plic, touží po ní Američané

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 5. 2015 18:31
Cinavax obsahuje protein nazývaný epidermální růstový faktor, který je zodpovědný za stimulaci růstu buněk. Donutí imunitní systém, aby eliminoval jeho přebytek.
Rakovina plic na rentgenovém snímku. Ilustrační foto.
Rakovina plic na rentgenovém snímku. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Havana - Normalizace vztahů mezi Spojenými státy a Kubou a z ní pramenící zrušení obchodního embarga může mít pozitivní přínos i v nečekané oblasti.

Jak napsal server Wired, Kubánci po pětadvaceti letech bádání úspěšně dokončili testování první léčebné očkovací látky proti rakovině plic - jednomu z největších onkologických zabijáků.

Na Kubě se vakcína s obchodním názvem Cimavax s prokazatelnými úspěchy používá od roku 2011, nyní by se ale mohla dostat do celého světa.

Zpráva je to o to lepší, že jedna dávka vyjde zhruba na pětadvacet korun, a vakcína by tak měla být v dohledné době dostupná všem.

Cimavax navíc - na rozdíl od ostatních onkologických vakcín - údajně není toxický a nevyvolává vážné nežádoucí účinky. Pacienti, jimž byl podán, jen zřídka pociťovali zimnici, nevolnost či horečku.

Zastaví i metastáze

Přesnému mechanismu účinku lékaři ještě nerozumějí. Než bude lék uveden na trh, je proto potřeba ještě další testování.

Základní princip účinku nicméně znám je. Vakcína obsahuje protein nazývaný epidermální růstový faktor (EGF), který je zodpovědný za stimulaci růstu buněk. Protein se běžně nachází v těle každého z nás. Rakovinné nádory jej ale produkují příliš, což vede k řetězovitému zhoubnému bujení.

Pokud je Cimavax do těla vpraven, aktivizuje imunitní systém tak, aby dokázal přebytečný protein EGF odbourat. Látka tedy nelikviduje nádory, ale brání jejich růstu. A předchází také metastázám.

A aby toho nebylo málo, vakcína má potenciál předcházet šíření i dalších onkologických onemocnění. Výzkum jejího účinku na další druhy rakoviny je však zatím v začátcích.

Západní odborníci každopádně před kubánskými výzkumníky smekají. Karibský ostrov není ve světě znám jen věhlasným rumem a žádanými doutníky, ale právě i pro prvotřídní medicínský a biotechnický výzkum.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy