Kubánci mají vakcínu na rakovinu plic, touží po ní Američané

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 5. 2015 18:31
Cinavax obsahuje protein nazývaný epidermální růstový faktor, který je zodpovědný za stimulaci růstu buněk. Donutí imunitní systém, aby eliminoval jeho přebytek.
Rakovina plic na rentgenovém snímku. Ilustrační foto.
Rakovina plic na rentgenovém snímku. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Havana - Normalizace vztahů mezi Spojenými státy a Kubou a z ní pramenící zrušení obchodního embarga může mít pozitivní přínos i v nečekané oblasti.

Jak napsal server Wired, Kubánci po pětadvaceti letech bádání úspěšně dokončili testování první léčebné očkovací látky proti rakovině plic - jednomu z největších onkologických zabijáků.

Na Kubě se vakcína s obchodním názvem Cimavax s prokazatelnými úspěchy používá od roku 2011, nyní by se ale mohla dostat do celého světa.

Zpráva je to o to lepší, že jedna dávka vyjde zhruba na pětadvacet korun, a vakcína by tak měla být v dohledné době dostupná všem.

Cimavax navíc - na rozdíl od ostatních onkologických vakcín - údajně není toxický a nevyvolává vážné nežádoucí účinky. Pacienti, jimž byl podán, jen zřídka pociťovali zimnici, nevolnost či horečku.

Zastaví i metastáze

Přesnému mechanismu účinku lékaři ještě nerozumějí. Než bude lék uveden na trh, je proto potřeba ještě další testování.

Základní princip účinku nicméně znám je. Vakcína obsahuje protein nazývaný epidermální růstový faktor (EGF), který je zodpovědný za stimulaci růstu buněk. Protein se běžně nachází v těle každého z nás. Rakovinné nádory jej ale produkují příliš, což vede k řetězovitému zhoubnému bujení.

Pokud je Cimavax do těla vpraven, aktivizuje imunitní systém tak, aby dokázal přebytečný protein EGF odbourat. Látka tedy nelikviduje nádory, ale brání jejich růstu. A předchází také metastázám.

A aby toho nebylo málo, vakcína má potenciál předcházet šíření i dalších onkologických onemocnění. Výzkum jejího účinku na další druhy rakoviny je však zatím v začátcích.

Západní odborníci každopádně před kubánskými výzkumníky smekají. Karibský ostrov není ve světě znám jen věhlasným rumem a žádanými doutníky, ale právě i pro prvotřídní medicínský a biotechnický výzkum.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma na sobě nezávislým nehodám mezi Příbramí a Dobříší je uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odklání dopravu na sjezdu číslo 41 u Dubence, zpět na dálnici se auta vrací na exitu 32. Objízdná trasa vede po souběžné silnici přes obec Obořiště.

Při nehodách se nikdo nezranil, řekla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. K haváriím došlo na 34. kilometru kolem 05:30. Podle mluvčí do sebe při jedné jedné z nehod narazila tři auta, při druhé dva vozy. Příčinu havárií policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy