Krvavou čistkou v KLDR vrcholí boj o čínskou cestu

Martin Novák Martin Novák
11. 12. 2013 6:30
Kim Čong-un likviduje svého strýce a jeho poradce. Je to potvrzení síly, či slabosti?
Odváděný Čang Song-tchek.
Odváděný Čang Song-tchek. | Foto: Reuters

Praha - Jako kdyby člověk sledoval film odehrávající se v době vrcholících stalinských čistek v Sovětském svazu na konci třicátých let.

Na zasedání ústředního výboru strany je jeden z jeho členů veřejně ponížen, vyčtou mu nejen chyby, ale rovnou zločiny. Je obviněn z kontrarevoluce nebo spiknutí.

Pak k němu přistoupí přísně se dívající muži v uniformách, vybídnou ho, aby vstal, a odvádějí ho pryč.

Kam? Na popraviště? Není to vyloučeno. Rozhlasová stanice Svobodná Severní Korea v úterý oznámila, že podle jejích zdrojů byl Čang Song-Tchek - strýc mladého severokorejského vůdce Kim Čong-una - popraven.

Poté, co státní televize zveřejnila záběry, jak ho odvádějí ze zasedání Ústředního výboru Korejské strany práce, už je vymazáván z oficiálních fotografií a v budoucnosti zmizí i ze všech knih a učebnic.

Sedmašedesátiletý Čang Song-Tchek, ještě nedávno muž číslo dvě severokorejského režimu a rádce Kim Čong-una, spadl z oslavovaných mezi vyvrhele.

Těžko říci, zda byl skutečně popraven, protože zprávy pocházející od severokorejských uprchlíků v Jižní Koreji neodpovídají vždy pravdě, což platí i o zprávách od jihokorejské rozvědky.

O té je známo, že postrádá tzv. humint (human intelligence), tedy že má problém dostat se k informacím přímo od někoho v užším severokorejském vedení.

Pád velmi mocného aparátčíka a manžela sestry zemřelého vůdce Kim Čong-ila ale svědčí o pnutí, nebo dokonce zápasu různých frakcí ve vedení KLDR (Korejské lidově demokratické republiky).

Použít slovo "liberál" o někom z reprezentantů severokorejského režimu je asi nepatřičné, takže Čang Song-Tcheka spíše označme za tvář snahy po určitých reformách stalinského systému, ve kterém desítky tisíc lidí živoří v pracovních lágrech a patrně statisíce (přesné číslo nezná nikdo) zemřely od poloviny devadesátých let na následky několika vln hladomoru.

Čang Song-Tchek jednal za KLDR na mezinárodních rozhovorech o jaderném programu, v krátkém období zlepšených vztahů s Jižní Koreou navštívil v roce 2002 Soul a často vyjednával s Číňany. Jedinými velkými spojenci Severní Koreje.

Údajně byl příznivcem toho, aby Severní Korea provedla některé ekonomické reformy podle čínského vzoru, zlepšila zásobování v zemi a otevřela svůj trh. Samozřejmě při zachování diktatury Korejské strany práce.

Narazil přitom u té části vedení, která považuje jakékoliv změny za ohrožení své moci a chce pokračovat v politice pod heslem "armáda na prvním místě," kterou razil Kim Čong-il, otec současného lídra Kim Čong-una.

"Jde o rozpor týkající se hlavně ekonomické politiky a toho, zda následovat čínské reformy," napsal jihokorejský zpravodajský web DailyNK.

Shoda nepanuje v názoru na to, zda čistky (spolu s Čang Song-Tchekem skončilo i několik jeho poradců a před dvěma měsíci také náčelník generálního štábu armády Kim Kjok-sik) znamenají posílení moci mladého Kim Čong-una, nebo spíše rostoucí rozpory ve vedení.

"Vypadá to, že uvnitř systému to vře více, než to z mediálních zpráv vypadá. Pokud se takovýmto způsobem zbavíte člověka z nejužšího vedení, je to známka velkého konfliktu, protože byste to nedělali, kdyby to pro vás nebylo nezbytně nutné," uvedl pro deník Wall Street Journal Victor Cha, analytik zaměřený na KLDR a působící na Georgetownské univerzitě.

Naproti tomu autorovi tohoto článku v říjnu řekl vysoce postavený úředník na jihokorejském ministerstvu sjednocení, že v Jižní Koreji považují režim v současné fázi za stabilní a klíčové postavy, tedy především klíčové ozbrojené složky, stojí jednoznačně za Kim Čong-unem.

Nikdo zatím nedokázal potvrdit či vyvrátit zprávy severokorejského zběha, který v dubnu vypověděl, že část armádních důstojníků je proti Kim Čong-unovi, někteří byli zatčeni, a dokonce se u toho i střílelo.

 

Právě se děje

Další zprávy