Každý, kdo jen trochu zná brazilské São Paulo, by ho v těchto dnech nepoznal. Osmnáctimilionová metropole je vylidněná, ulice zejí prázdnotou. Nebývalé násilí, které už si vyžádalo přes osmdesát mrtvých, a strach z dalších akcí banditů zahnaly lidi do domovů.
"Včera jsem měl mít volno a jít za rodinou na periferii," těšil se hlídač ve vilové čtvrti Marcus Pereira Lima. "Jenže jsem tam volal a na policejní stanici v Campo Limpo zastřelili pět policistů. Bratr nepustil děti do školy, radši zůstanu doma."
"Něco takového jsem nezažila"
Lidé, kteří si troufli ráno vyrazit do práce, museli jet po strop přeplněným metrem, protože veškerá autobusová doprava byla zastavena. "Jeli jsme v neděli v noci k lékaři, protože jsem cítila nesnesitelnou bolest v zádech. Avenida Paulista, na níž jsou ve dne v noci tisíce aut, byla úplně prázdná. Něco takového jsem v São Paulu ještě nikdy nezažila," tvrdí malířka Maria-Luisa Malinová.
Útoky začaly být kvůli neobyčejně vyspělé organizaci přirovnávány k teroristickým akcím, uvažovalo se o nasazení armády.
Za násilnými útoky stojí gang, který si říká První komando metropole (PCC). Skupina jeho nejvýznamnějších pohlavárů byla o víkendu vojenskou policií přemístěna do věznice s přísnější ostrahou. To spustilo vlnu násilností.
Více než sedmdesát mrtvých
První vlna útoků na zhruba stovku policejních stanic začala přímo ve městě São Paulo a také v pobřežních městech Cubatao a Guaruja v noci na sobotu. Při prvních útocích zemřelo přes padesát osob. Od té doby se počet mrtvých zvýšil minimálně o třicet.
PCC, jedna z nejnebezpečnějších zločineckých organizací, vznikla v roce 1993 s ambicí dostat pod kontrolu organizovaný zločin uvnitř zastaralého brazilského vězeňského systému.
Dnes PCC řídí obchod s drogami i se zbraněmi uvnitř vězeňských zařízení a má vliv i na zločiny "venku", jako jsou přepadení bank či únosy. Nejen že PCC velmi efektivně zaútočilo na vybrané osoby na policejních stanicích, ale mělo i přesné informace o volnu jednotlivých policistů. Jednoho z nich například zastihla smrt v baru, kam šel na skleničku po službě.
Děti jako rukojmí
V neděli večer začaly vzpoury ve věznicích v dalších dvou brazilských státech Paraná a Mato Grosso do Sul, obě evidentně pod velením PCC. Některé věznice hořely, jako rukojmí byly uvnitř zadrženy stovky příbuzných i dětí vězňů, jež přišli na návštěvu.
Všem doopravdy začalo docházet, že se jedná spíše než o cokoli jiného o teroristický útok zločinecké organizace, které si vzala na mušku zejména vojenskou policii a chce si vynutit větší práva pro vězně, kteří i tak mají nebývalou svobodu, v evropských zemích nemyslitelnou.
Vězni mají týdenní vycházky, například na Den matek, ale i Den otců nebo Den dětí, z nichž se v průměru osm procent nevrátí k výkonu trestu.
V brazilských věznicích je běžná přítomnost mobilních telefonů, vydírání špatně placených a mizerně vycvičených příslušníků ostrahy a korupce všeho druhu.