Krize Řeky naučila zodpovědnosti, říká před volbami Češka z Atén. Zemi čeká změna

Martin Novák Martin Novák
6. 7. 2019 20:17
Řecko a krize. Na tohle spojení si Evropa v posledních deseti letech zvykla. Země na jihovýchodě kontinentu zabředla do obrovských dluhů, v jednu chvíli dokonce musely zavřít banky a hrozilo, že stát bude muset opustit eurozónu. Vlády nasadily od roku 2010 tvrdá úsporná opatření, která drasticky snížila životní úroveň většiny Řeků. Před státním bankrotem přitom zemi zachránily úvěry od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. V neděli jdou Řekové po čtyřech letech k parlamentním volbám. V době, kdy to nejhorší mají za sebou. Řecká ekonomika roste, loni i letos o necelá dvě procenta.
Předseda Nové demokracie Kyriakos Mitsotakis na ulici během volební kampaně.
Předseda Nové demokracie Kyriakos Mitsotakis na ulici během volební kampaně. | Foto: Reuters

Předvolební průzkumy přitom naznačují, že se chystá změna. Radikálně levicové seskupení Syriza premiéra Alexise Tsiprase zřejmě vystřídá u moci konzervativní strana Nová demokracie. Udržuje si náskok zhruba osmi procentních bodů a není vyloučené, že vládu sestaví sama.

Vůdce strany Kyriakos Mitsotakis slibuje, že sníží daně, přivede do země zahraniční investory, vytvoří čtvrt milionu nových pracovních míst a docílí ročního ekonomického růstu o čtyři procenta. Zároveň prý nebude propouštět ve státním sektoru. Jeho strana prý zajistí rychlejší prosperitu než Syriza.

"Chci, aby země zase viděla optimisticky svoji budoucnost. Mám velké ambice, jsme připraveni pořádně vykročit kupředu," uvedl jednapadesátiletý bývalý bankéř.

Nynější premiér Tsipras se obhajuje. Za začátku rok 2015 podle svých slov převzal zdevastovanou zemi na pokraji kolapsu a podařilo se mu zachránit, co se zachránit dalo. Tsipras původně odmítal úsporná opatření, která po Řecku žádali věřitelé. Musel však mezinárodnímu tlaku ustoupit.

"Byl jsem v nejhorší situaci. Musel jsem sbírat, co nebylo zcela možné úplně sesbírat. Střepy po všech mých premiérských předchůdcích. Převzal jsem prázdnou státní pokladnu, neměli jsme pořádně ani na výplatu penzí. Já jsem premiér, který dostal Řecko z místa, kam ho zavedli jiní," řekl Tsipras na jednom z předvolebních mítinků.

To nejhorší mají Řekové za sebou

Češka Veronika Angelopoulou žije v Řecku už mnoho let. Také ona měla namířeno do politiky, kandidovala jako nezávislá v komunálních volbách v jednom z aténských obvodů. Aktuálně.cz řekla, že neuspěla, ale ke zvolení radní jí moc hlasů nechybělo.

Podle Angelopoulou mají Řekové to nejhorší za sebou. Je to vidět například v kavárnách a tavernách, které jsou zase v odpoledních a večerních hodinách plné. V době těžké krize přitom podle ní Řekové tuto svoji oblíbenou "kratochvíli" dost omezili.

"Oproti nedávné minulosti ubylo stávek. Se stávkou už se v podstatě nesetkáte. Nezaměstnanost je pořád docela vysoká (kolem 18 procent - pozn. red.), ale v posledních měsících se situace zlepšuje. Krize Řeky nezlomila, naopak je naučila zodpovědnosti a organizovanosti," říká Veronika Angelopoulou.

Jako příklad uvádí ekologii. "Mnohem lepší než dříve je čistota a pořádek v ulicích. Dříve když jsme vycházeli z autobusů, lístky padaly na zem jako sníh. Propagace recyklování také nese své ovoce. Dokonce si pořizují kompostéry na balkony," vypráví Češka.

Vládnoucí Syriza se snažila před volbami nepříznivý trend popularity konzervativní opozice zvrátit. Slíbila zvýšení pracovních míst ve školství a zdravotnictví, přidala důchodcům. Navrhla uzákonit partnerství osob stejného pohlaví, ačkoliv názor na tuto věc Řeky rozděluje zhruba padesát na padesát procent.

Zdá se však, že je rozhodnuto a zemi čeká politická změna. "Červené Řecko se mění na modré," říká Angelopoulou. Červená je barva levicové Syrizy, zatímco modré logo mají konzervativci z Nové demokracie.

Video: Vandalové obarvili budovu řeckého parlamentu.

Vandalové obarvili budovu řeckého parlamentu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy