Předčasné volby v Řecku budou v červenci, vláda nechce narušit testy na vysoké školy

ČTK ČTK
28. 5. 2019 21:44
Předčasné volby v Řecku se budou konat 7. července, tedy o týden později než se očekávalo. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na mluvčího vlády Dimitrise Tzanakopulose. Mluvčí posun o týden zdůvodnil tím, že vláda nechtěla narušit termín přijímacích zkoušek na vysoké školy.
Řecký premiér Alexis Tsipras na summitu EU.
Řecký premiér Alexis Tsipras na summitu EU. | Foto: Reuters

Řecký premiér Alexis Tsipras poté, co vládní levicové hnutí SYRIZA jasně prohrálo ve volbách do Evropského parlamentu s opoziční Novou demokracií, oznámil, že prezidenta Prokopise Pavlopulose požádá o vypsání termínu předčasných parlamentních voleb.

Nová demokracie v eurovolbách získala 33,1 procenta hlasů, zatímco hnutí SYRIZA hlas dalo 23,8 procenta voličů. SYRIZA sice nadále bude mít v Evropském parlamentu šest zástupců, ND si ale polepší a namísto dosavadních pěti europoslanců jich bude mít osm.

Podle předvolebních průzkumů nemá SYRIZA šanci předčasné volby vyhrát, vítězství se čeká od Nové demokracie, jejíž šéf Kyriakos Mitsotakis už Tsiprase vyzval, aby odstoupil.

V mezičase se 2. června bude v Řecku konat druhé kolo regionálních a místních voleb.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy